Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı, Bir kişinin kendi kalp atışının normalinden kuvvetli ve sert bir şekilde attığını hissetmesine çarpıntı denir. Çarpıntı sinirlendiğinde, spor sonrası dinlenmede ve uyarılma anında normal olarak hissedilebilir. Ancak ufak hareketlerde ya da dinlenirken bile çarpıntı hissediliyorsa durumun araştırılması için doktora gitmenizde fayda vardır. Çarpıntı günümüzde insanlar tarafından oldukça şikâyet edilen bir rahatsızlıktır çarpıntı bazen sadece huzursuzluk hissi verirken bazen de ciddi ölüm ile sonuçlanabilecek durumların habercisi olmaktadır. Normal bir zamanda kişi dinlenirken kalp atışları dakika içinde 60-100 civarında düzenli olarak atmaktadır sabit duran tek bir değer yoktur. Fakat düzenli bir şekilde spor yapan kişiler ise kalp atışlarını yavaşlatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar sorun çıkarmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Kalp atışlarının aniden hızlanması (Taşikardi), düzensiz şekilde atması (Aritmi), atışların yavaşlaması (Bradikardi) psikolojik sorunlardan dolayı ya da tansiyonun birden inip çıkması durumunda çarpıntı görülebilen çarpıntı ensede, göğüste ve boyunda hissedilmektedir. Çarpıntı hissi genelde çok ciddi sorunlar yaratmaz. Fakat kişide kalıp kapağı hastalığı ya da kalp damar hastalığı var ise kalp rahatsızlıkları için risk faktörleri taşımaktaysa kan tuzların da bozukluk olduğundan şüpheleniliyorsa çarpıntının ciddi sonuçlara neden olabileceği unutulmamalı geç olmadan tedbir alınmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısı ile gelen kişilerde özellikle çarpıntı anı durumunda çarpıntı ile ne hissettiği, nasıl ve ne zamanlarda başlayıp bittiği süresini, ani bayılma, göğüste batma ve ağrı, başka tür hastalıkları gibi başka şikâyeti olup olmadığını ve bunlara ek olarak alışkanlıları araştırılmalıdır. Çarpıntı hissedildiği anda kişinin tansiyon, ateş ve nabız değerleri not edilmelidir. Çarpıntı hissedilen zamanlarda kişinin çektirmiş olduğu elektrokardiyografi oldukça önemli bilgiler vermektedir. Genelde doktora gidildiğinde çarpıntı geçmiştir fakat her gün hissedilen bir şikâyet ise 24 saat içinde kişinin bütün kalp atımlarını kayıt eden ritim holter cihazı ile kişinin gün içerisinde yapmış olduğu işlerini aksatmadan ritim bozukluğu olup olmadığı bu cihaz sayesinde anlaşılabilir. Kısa süreli ve daha seyrek şikâyetlerde ise 'olay kaydedicilerle' yalnızca çarpıntı esnasında kısa süreli kayıt almak mümkün olacaktır. Kullanılan bu cihazlar yıllık, aylık ve haftalık sürelerle kiralanabilen cihazlardır. Çarpıntının nedenine yönelik elektrofizyolojik, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi (BT), efor testi, koroner anjiyografi, magnetik rezonans gibi yapılan çalışma da seçilen kişilere uygulanmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye öncelikle çarpıntının sebebine bakılarak başlanmalıdır. Kişide görülen kan tuzlarındaki bozukluk, kansızlık, tiroit hastalığı gibi sebepler araştırılarak düzeltilmelidir. Tedavi aşamasında şikâyetleri ortadan kaldıracak, hayati tehlike taşıyor ise bunlardan koruyacak ve kişinin günlük yaşamına etki etmeyecek şekilde planlanmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda ise kalıcı ritim düzenleyici cihazların takılması ya da kalp pili kullanılması, ritim düzenleyici ilaçların kullanılmaya başlanması hatta bunların yanı sıra cerrahi girişimlerde önerilmektedir.

Kalp Çarpıntısından Korunma Yolları
  • Kullanmış olduğunuz ritim düzenleyici ilaçları düzenli kullanın doktora sormadan kullanımı kesmeyin.
  • Uyarıcı özelliği bulunan alışkanlıklarınızdan (Kola, çay, kokain, sigara, alkol, çikolata, kahve) ve ilaçlardan uzak durun.
  • Düzenli ve ısınarak egzersiz yapın.
  • Kan basıncınızı, şeker ile tansiyonunuzu kontrol altında tutun.
  • Aşırı bir kilonuz var ise kilo verin dengeli ve yağ miktarı düşük beslenmeye özen gösterin.
  • Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin.
  • Meditasyon, yoga ve kullanmış olduğunuz ilaçlarla stresinizi koruma altına alın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Sürekli Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi