Hızlı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Hızlı Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Hızlı kalp çarpıntısı, insanlarda durmaksızın ömür boyu çalışan kalbin aniden hızlanması ve normal değerlerden çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına denir. İnsanlarda durmaksızın çalışan kalp, normal zamanlarda kendisini unutturur ve kalbin nasıl attığını fark etmeyiz. Ancak bazı insanlarda zaman zaman göğüs ya da karında kalbin hızlı attığı belirgin bir şekilde hissedilir. Bu durum hemen hemen herkeste bir kez bile olsa görülmüştür. Genellikle aşırı yorgunluk durumunda kalbin hızlı atması nedeniyle kişiler kalbin bulunduğu bölgede ya da boğaz kısımlarında bu durumu hissederler. Kalbin hızlı ve düzensiz bir biçimde atması, çok net bir şekilde kendisini kişiye hissettirir. Bu durum diğer insanlar tarafından anlaşılmasa bile kişi kendisi hisseder. Bu durum bazı insanlarda çok sık karşılaşıldığı için yaygın bir şikâyettir.

Hızlı kalp çarpıntısı, insanlarda her zaman ciddi bir hastalığın olduğunu işaret etmez ama bu durum için kesinlikle doktora gitmek gerekmektedir. Aksi takdirde hızlı kalp çarpıntısının nedeni çok daha önemli problemler olabileceği için ciddi sorunlar yaşanabilir. Hızlı kalp çarpıntısı meydana geldiği zaman bazı kişiler çok endişe duyarlar. Bu durumda hızlı kalp çarpıntısının süresi, duyulan endişeye bağlı olarak daha da uzayabilir. Bu nedenle hızlı kalp çarpıntısı yaşadığınız zaman endişe duymak yerine biraz daha rahat olabilirsiniz. Bu şekilde çarpıntı süresi azalır.

Kalp çarpıntısı birçok zaman psikolojik nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bunun yanında beslenme düzeni ve beslenme şekli de kişilerde kalp çarpıntısının ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlar günümüzde insanların yaşadığı hızlı kalp çarpıntısı nedenlerindendir. Özellikle kahveyi çok seven insanlarda hızlı kalp çarpıntısı görülür. Kahve içerisinde bulunan kafein, insanlarda kanın cıvımasına ve kalbin çok daha hızlı çalışmasına neden olur. Bu durumda insanlarda fazla kahvenin hızlı kalp çarpıntısı sorununa neden olacağını söyleyebiliriz.

Kalp Çarpıntısıyla Birlikte Görülebilecek Belirtileri Nelerdir?

Hızlı kalp çarpıntısı insanlarda uzun süreli gerçekleştiğinde yavaş yavaş göz kararmasına neden olmaktadır. Bu durum sonrasında insanlarda halsizlik ve göğüste sıkışma olarak etkiler görülebilir. Bu gibi durumlar kişiyi iyice korkutacağı için çarpıntı şiddetinin ortadan kalkması zorlaşabilir. Bu durumlarda kişinin rahatlatılması çok önemlidir. Eğer hızlı kalp çarpıntısı devam ederse kişilerde baş dönmesi meydana gelebilir.

Hızlı Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

  • Psikolojik nedenler: Sürekli olarak kişilerin stres altında yaşamaları, özellikle çalışanların ve eğitim hayatında olanların aşırı strese maruz kalmaları durumunda hızlı kalp çarpıntısı meydana gelebilir. Bunun yanında sürekli olarak üzüntüye maruz kalarak depresyona girmiş insanlarda da bu gibi problemler görülür. Panik atak adındaki psikolojik rahatsızlığı olan insanlarda hızlı kalp çarpıntısı görülebilir.
  • Aşırı fiziksel aktivite: Özellikle spor salonlarında insanların aniden spor yapmaya başlaması durumlarında bu gibi problemler meydana gelebilir.
  • Kişilerin kullandığı tıbbi ilaçlar: Genellikle alerji ilaçları, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları, insanlarda hızlı kalp çarpıntısına neden olan bir durumdur. Bu gibi durumlarda doktorunuzla acil bir şekilde görüşmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.
  • Tiroit bezinin fazla çalışması: Özellikle zehirli guatr denilen hastalığın oluşması insanlarda sık sık hızlı kalp çarpıntısı sorununa neden olabilir.
  • Kansızlık problemi olan insanlarda da bu durum meydana gelebilir. Bu durum eğer kansızlık nedeniyle görülüyorsa kesinlikle kişilerin kan testlerini ve gerekli olan ilaçları kullanmaları önem taşır.
  • Bunların yanı sıra insanlarda hipoglisemi, hamilelik, paroksismal taşikardi, kalp ve damar hastalıkları, diğer kalp hastalıkları nedeniyle kalp hızlı çalışarak çarpıntıya neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni