kalpcarpintisi.gen.tr https://www.kalpcarpintisi.gen.tr Kalp Çarpıntısı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kalpcarpintisi.gen.tr Sat, 12 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sat, 07 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-carpintisi.html Thu, 22 Nov 2018 00:32:54 +0000 Kalp Çarpıntısı, Bir kişinin kendi kalp atışının normalinden kuvvetli ve sert bir şekilde attığını hissetmesine çarpıntı denir. Çarpıntı sinirlendiğinde, spor sonrası dinlenmede ve uyarılma anında normal olarak hissedi Kalp Çarpıntısı, Bir kişinin kendi kalp atışının normalinden kuvvetli ve sert bir şekilde attığını hissetmesine çarpıntı denir. Çarpıntı sinirlendiğinde, spor sonrası dinlenmede ve uyarılma anında normal olarak hissedilebilir. Ancak ufak hareketlerde yada dinlenirken bile çarpıntı hissediliyorsa durumun araştırılması için doktora gitmenizde fayda vardır. Çarpıntı günümüzde insanlar tarafından oldukça şikayet edilen bir rahatsızlıktır çarpıntı bazen sadece huzursuzluk hissi verirken bazende ciddi ölüm ile sonuçlanabilecek durumların habercisi olmaktadır. Normal bir zamanda kişi dinlenirken kalp atışları dakika içinde 60-100 civarında düzenli olarak atmaktadır sabit duran tek bir değer yoktur. Fakat düzenli bir şekilde spor yapan kişiler ise kalp atışlarını yavaşlatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar sorun çıkarmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Kalp atışlarının aniden hızlanması (taşikardi), düzensiz şekilde atması (aritmi), atışların yavaşlaması (bradikardi) psikolojik sorunlardan dolayı yada tansiyonun birden inip çıkması durumunda çarpıntı görülebilen çarpıntı ensede, göğüste ve boyunda hissedilmektedir. Çarpıntı hissi genelde çok ciddi sorunlar yaratmaz. Fakat kişide kalıp kapağı hastalığı yada kalp damar hastalığı var ise kalp rahatsızlıkları için risk faktörleri taşımaktaysa kan tuzların da bozukluk olduğundan şüpheleniliyorsa çarpıntının ciddi sonuçlara neden olabileceği unutulmamalı geç olmadan tedbir alınmalıdır.

Kalp ÇarpıntısıKalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp çarpıntısı ile gelen kişilerde özellikle çarpıntı anı durumunda çarpıntı ile birlikte ne hissettiği, nasıl ve ne zamanlarda başlayıp bittiği süresini, ani bayılma, göğüste batma ve ağrı, başka tür hastalıkları gibi başka şikayeti olup olmadığını ve bunlara ek olarak alışkanlıları araştırılmalıdır. Çarpıntı hissedildiği anda kişinin tansiyon, ateş ve nabız değerleri not edilmelidir. çarpıntı hissedilen zamanlarda kişinin çektirmiş olduğu elektrokardiyografi oldukça önemli bilgiler vermektedir. Genelde doktora gidildiğinde çarpıntı geçmiştir fakat her gün hissedilen bir şikayet ise 24 saat içinde kişinin bütün kalp atımlarını kayıt eden ritim holter cihazı ile kişinin gün içerisinde yapmış olduğu işlerini aksatmadan ritim bozukluğu olup olmadığı bu cihaz sayesinde anlaşılabilir. Kısa süreli ve daha seyrek şikayetlerde ise ''olay kaydedicilerle'' yalnızca çarpıntı esnasında kısa süreli kayıt almak mümkün olacaktır. Kullanılan bu cihazlar yıllık, aylık ve haftalık sürelerle kiralanabilen cihazlardır. Çarpıntının nedenine yönelik elektrofizyolojik, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi (BT), efor testi, koroner anjiyografi, magnetik rezonans gibi yapılan çalışma da seçilen kişilere uygulanmaktadır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Tedaviye öncelikle çarpıntının sebebine bakılarak başlanmalıdır. Kişide görülen kan tuzlarındaki bozukluk, kansızlık, tiroid hastalığı gibi sebepler araştırılarak düzeltilmelidir. Tedavi aşamasında şikayetleri ortadan kaldıracak, hayati tehlike taşıyor ise bunlardan koruyacak ve kişinin günlük yaşamına etki etmeyecek şekilde planlanmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda ise kalıcı ritim düzenleyici cihazların takılması yada kalp pili kullanılması, ritim düzenleyici ilaçların kullanılmaya başlanması hatta bunların yanı sıra cerrahi girişimlerde önerilmektedir. 

Kalp Çarpıntısından Korunma Yolları
 • Kullanmış olduğunuz ritim düzenleyici ilaçları düzenli kullanın doktora sormadan kullanımı kesmeyin.
 • Uyarıcı özelliği bulunan alışkanlıklarınızdan (kola, çay, kokain, sigara, alkol, çikolata, kahve) ve ilaçlardan uzak durun.
 • Düzenli ve ısınarak egzersiz yapın.
 • Kan basıncınızı, şeker ile tansiyonunuzu kontrol altında tutun.
 • Aşırı bir kilonuz var ise kilo verin dengeli ve yağ miktarı düşük beslenmeye özen gösterin.
 • Uykunuzun düzenli olması]]> Kalp Ağrısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 22:24:42 +0000 Kalp ağrısı, özellikle ileri yaştaki insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Kalp ve göğüs bölgelerinde yaşanan bu ağrılar ilk olarak insanların aklına kalp krizini getirmektedir. Bunun yanında bazen kalbe yakın bölgelerde Kalp ağrısı, özellikle ileri yaştaki insanlarda karşılaşılan bir durumdur. Kalp ve göğüs bölgelerinde yaşanan bu ağrılar ilk olarak insanların aklına kalp krizini getirmektedir. Bunun yanında bazen kalbe yakın bölgelerde görülen ağrılar da kalp ağrısı olarak anlaşılabilir. Bunun için göğüste hissedilen ağrı için kesinlikle uzman bir doktor muayenesi gerekmektedir. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre meydana gelen göğüs ağrılarının yaklaşık olarak %25'inde ağrıların kalbe bağlı olmadığı anlaşılmıştır. Çünkü meydana gelen ağrılar daha çok diğer organların sorunlarından dolayı kalpte hissedilmektedir. Kimi zaman kaburga incinmesi, göğüs bölgelerindeki sinirlerin sıkışması ve diğer akciğer hastalıklarından dolayı ortaya çıkan ağrılar kalp ağrısı olarak nitelendirilmektedir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi kalp ağrıları, en çok ileri yaştaki insanlarda ve sigara içen insanlarda meydana gelmektedir. Bu kişilerde sigaranın aşırı kullanımıyla damar hastalıkları ortaya çıkar. Ortaya çıkan damar hastalıkları kalp ağrılarına neden olmaktadır. Bu kişilerde gerekli olan tedaviler yapılmadığı zaman çok daha ciddi problemler ortaya çıkabilir. Kalp ağrısı, herhangi nedenle olursa olsun kesinlikle dikkate alınması gereken bir durumdur. Çünkü bu gibi ağrıların sonucu ölümle bitecek kadar ciddi olabilir. Bu nedenle ister sizlerde ister ailenizdeki bir bireyde böyle bir durumun görülmesinde kesinlikle doktor kontrolü gerekir. Aksi durumlarda çok ciddi problemler yaşayabilirsiniz. 

  Kalp AğrısıKalp ağrısının nedenleri nelerdir

  Kalp ağrısı, insanlarda çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kimi zaman çok ciddi olsa bile bazen çok basit nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Öyle ki basit bir grip hastalığı ya da basit bir enfeksiyonel hastalık kişilerde kalp ağrısına neden olabilir. Bunun yanı sıra kalp, bu sağlık sorunlarının dışında farklı hastalıkların belirtisi olarak da şiddetli bir şekilde ağrıyabilir. Özellikle kalp ağrısı sık sık meydana geliyorsa kesinlikle kişilerin muayene olmaları gerekmektedir. 
  • Kalp hastalıkları, kalp ağrısına neden olan en önemli ve en ciddi nedenlerinden biridir. Kalp hastalıkları arasında ölümcül sonuçlara neden olabilecek kalp krizleri, kalp zarı iltihapları ve bunlara benzer hastalıklar kişilerde sık sık kalp ağrılarının ortaya çıkmasına ve çok ciddi tehlikelere neden olmaktadır. Kalp ağrısıyla birlikte görülen aşırı terleme, nefes darlığı, aşırı yorgunluk gibi durumlarda kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.
  • Kalp ağrısı insanlarda akciğer hastalıkları nedeniyle de çok sık karşılaşılır. Akciğerlerde sinirlerin son derece az olmasından dolayı ciğerlerde meydana gelen sorunların ağrısı direk olarak göğüste ve kalp üzerinde görülür.  Daha çok zatürre, göğüs zarı iltihabı ve diğer akciğer hastalıklarında kalp ağrısı görülür. 
  • Kalp ağrısına neden olan diğer nedenler ise yemek borusunda görülen hastalıklardır. Özellikle yemek borusu kasılmaları insanlarda kalp ağrısı gibi hissedilebilir. Vücutta hemen hemen bitişik bulunan bu organlardaki ağrılar kalp ağrısı olarak düşünülebilir. Bu ağrının net olarak kalpten geldiğini anlamak için tıbbi testlere ihtiyaç vardır. 
  Genel olarak kalp ağrısı olan insanlarda görülen belirtiler:

  Eğer göğüs bölgesinde ağrı var ise bu ağrının kalpten kaynaklandığını anlamanın bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler zamanla artabilir ya da azalabilir. Özellikle ileri yaştaki insanlarda kalp ağrısı ile birlikte bu belirtiler çok daha fazla görülebilir. Görülen belirtilerden bazıları;
  • Göğüsün sola doğru, orta kısmında meydana gelen ağrı,
  • Meydana gelen nefes darlıkları,
  • Kişilerde görülen  yorgunluk ve halsizlik,
  • Ara ara meydana gelen çarpıntı ve bununla birlikte baş dönmesi,
  • Nadiren de olsa öksürük,
  • Baş ve ense ağrıları, Kalp Spazmı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-spazmi.html Fri, 23 Nov 2018 22:04:40 +0000 Kalp spazmı, tıp alanında anjina pektoris denilen bir rahatsızlıktır. Kalbe ulaşan kan miktarındaki azalma sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısıyla oluşur. Göğüs ağrısı kalp spazmının en belirgin özelliğidir. Hastalarda g Kalp spazmı, tıp alanında anjina pektoris denilen bir rahatsızlıktır. Kalbe ulaşan kan miktarındaki azalma sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısıyla oluşur. Göğüs ağrısı kalp spazmının en belirgin özelliğidir. Hastalarda göğüs ağrısının oluşmasına neden olabilecek mide hazımsızlığı, akciğer zarı iltihaplanması, göğüs duvarı kaslarında gerginlik gibi rahatsızlıklarda dikkate alınmalıdır. Kalp spazmı nedeniyle oluşan göğüs ağrısının ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Bu uygun tedavinin yapılması açısından önemlidir. Genellikle toplumda göğüs ağrısı olan kişilerin ilk olarak kalp hastalıklarından şüphe etme durumu vardır. Buna rağmen hastaların bir kısmında kalp hastalığı teşhisi yapılabilir.

   Kalp spazmı neden oluşur

   Kalp spazmının oluşması kalbe fiden kan miktarının azalmasıyla meydana gelir. Buna sebep olan etkenlerin başında kalbi besleyen koroner arter hastalıklarıdır. Damar çeperlerinde birikim yapan kolesterol, yağ plakları dolaşımdaki kanın akışına mani olur. Bu durumda hastalarda kalp spazmı denilen sorun yaşanır.

   Kalp spazmı hangi belirtileri vermektedir
   • Özellikle göğüs kemiği altında oluşan ağrı, sızı ve baskı olması kalp spazmının en belirgin belirtisidir. Bu ağrı, sızlama kişinin yaptığı fiziksel egzersizden sonra, soğuğa maruz kalmasında, duygusal stres yaşaması halinde oluşabilir. Aynı zamanda ağır bir yemeğin ardından da oluşabilir.
   • Kollara, boyna, çene ve omuzlara doğru yayılan göğüs ağrısı
   • Nefes darlığı çekilmesi
   • Midenin bulanması, halsizlik sorunu olması
   • Terleme
   • Endişe duyma, ölüm korkusu hissetme gibi belirtiler olabilir.
   Kalp spazmı süresi ve şiddeti herkeste farklı olabilir. Stabil kalp spazmı denilen durum oluşursa, kişide aktivitelerle göğüs ağrısı artar. Egzersiz yaparken, merdiven çıkarken şiddetlenen göğüs ağrısı, dinlenme sırasında azalır. Stabil olmayan kalp spazmı dinlenme sırasında dahi etkili bir göğüs ağrısına neden olur. Kişide bu belirtilerin şiddeti ve sıklığı farklılık gösterebilir. Bu yüzden riske girmemek için, kişinin bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir.

   Kalp SpazmıKalp spazmı tedavisi

   Kalp spazmı geçiren kişilerin tedavisinde yaşam tarzı değişiminin yanında, ilaç tedavisi, gerekirse anjiyoplasti ve cerrahi girişim yapılabilir. Tedavide amaç kişinin yaşadığı belirtileri azaltmak, belirtilerin sıklığını azaltmak ve kişide kalp krizi riskini önlemektir. Hafif dereceli kalp spazmında yaşam tarzı değişimleri faydalı olur. Bu değişimler arasında;
   • Alkol ve sigarayı bırakmak
   • Egzersizlerin doktor kontrolüyle yapılması
   • Aşırı tuzlu, yağlı besinlerden uzak durmak, önceliği sebze ve meyvelere vermek
   • Stresten uzak kalmak
   • Fazla kilodan kurtulmayı hedeflemek ve ideal kiloya inmek
   • Yemekleri aşırı tüketmekten kaçınmak
   • Kişide var olan yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi sorunların kontrol altına alınması gerekir.
   Tedavi sırasında ilaç kullanılması da gerekebilir. Doktor önerisiyle kullanılan bu ilaçlar kan pıhtılaşmasını azaltır. Bu ilaçlar asetilsalisilik asit içerirler. Damarlardaki kan akışının hızlanmasını sağlar. Egzersizden önce kullanılan nitratlar da kan damarlarını gevşetmekte ve genişletmektedir. Bu ilaçlar dil altından kullanılan türlerdir. Kan kalbe bu sayede daha kolay ulaşır. Statin grubu ilaçlarda kolesterol seviyesini düşürerek, damar tıkanıklığına engel olur. Beta bloker ilaçlar ise, kalp atım hızını yavaşlatır ve kan basıncının düşmesini sağlar. Kalsiyum kanal blokerleri yine damarların gevşemesini, genişlemesini sağlar. Bu tedavilerin sonuç vermemesi halinde, anjiyoplasti ve cerrahi girişim seçenekleriyle kalp spazmı tedavisi yapılabilir.
   ]]>
   Kalp https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp.html Sat, 24 Nov 2018 12:13:04 +0000 Kalp, Kalp göğüs ortasında yer alan kaslardan oluşan organdır. Kalp yaygın sol göğüsün yanında değil göğüsün orta kısımda solda kalacak biçiminde yerleştirilmiştir. Ağırlığı erkeklerde kalp genel olarak 340 g Kalp, Kalp göğüs ortasında yer alan kaslardan oluşan organdır. Kalp yaygın sol göğüsün yanında değil göğüsün orta kısımda solda kalacak biçiminde yerleştirilmiştir. Ağırlığı erkeklerde kalp genel olarak 340 gram olur kadınlarda kalp ise erkeklere göre daha azdır. Kalplerin sağ bölgesinin kenarında göğüs kemiklerinin sağ yanlarında arkalarında rastlanır. Kalbin atışları kolayca duyulması noktasında tıp da bilenen ismi apeks olarak söylenir.

   Kalbin görevleri: Kalbin görevleri iki ayrı dolaşımdan oksijen bıraktıktan sonra toplardamarlarda geçerek kalbe geri döner. Kalbin ikinci dolaşımlar da ise oksijen girerek yeniden akciğerlere pompalama yapar. Oksijenler yüklemiş olduğu temiz havayı kalbe geri getirir. kanı önde bedenden başlayarak atardamarlarından aorta oranların ötedeki atardamarlara pompalama yapar. Kan organlarında dokularında dolaşıp oksijen bıraktıktan sonra kalbe pompalama yapar. Kanın akciğerlere gelmesine küçük dolaşımlar adı verilir. Bedene dağılması sonucu büyük dolaşım adı verilmemektedir. Kalpten atardamarlara taşıma görevi yaparak geri getirir.

   Kalbin yapısı: Kalbin pompalama görevleri yaparken dört ayrı bölümlerde çalışır. Bu bölümlerin sıkıştıkları zamanlarda kanı ileri basınç yapan kaslardır. Her odacığın çevresinde kas kalınlıkları bölümlerinde görev yaparak değişir. Kasın en kalın olan yerleri pompalama sonucu işlemlerinin büyük bir bölümlerinde istenen sol karıncık duvardır. Toplardamarlardan oluşan kan kalbin iki yanındaki ince duvarlarda kulakçık daha kalın kas yapısına sahip karıncıklar atardamara pompalama yapılır. Kulakçıklarda karıncıklarda üstünde ve arkada yer alırlar. İki kulakçık ile karıncıklar arasında ve kulakçıklar aralarında bölmeler yer alırlar.

   KalpKalbin çalışması: Akciğerler de oksijen yükleyerek kan akciğer toplardamarlardan geçerek kabin sol tarafında karıncığa gelir. Sol kulakçıklar kasılma yaparak kanı mitra kapaklardan geçirip sok karıncığa gelerek dolmaya zorlar. Sol karıncıklar kasılma yapıldığında başlayan mitral kapaklar kapanarak ve kan aort kapağında aorta gelerek bedene yayılmasına yol açar ve dokulara oksijen gelmesini sağlar. Oksijenin bırakan kan gövdelerden alta ana toplardamara gelir. Baştan ise üst toplardamar adındaki büyük atardamarlar ise kalbe geri dönerek sağ kulakçığa gelir. Kulakçık kasılma sonucu triküpid kapağından karıncığa geçiş yapar.

   Kapaklar: Akciğer atardamarlarda girişindeki kapak ile aort kapağında yapıları birbirine benzerler. Bunları oluşturan sarı beyaz renklerde ince zar kanın akış yönlerini açar. Ardından başlangıçtaki durumuna gelerek kanın geri akmasını engeller. Mitral kapaklar ile oluşan triküspid kapak arasında da benzerlik olur ama bunların yapıları daha karışık olarak bilinir. Mitral kapak ikili triküspid kapaklar üç parçadan oluşurlar. Kapak parçalarında karıncığın çevresindeki kaslara uzanan lifler olarak isimlendirilir. Karıncığa geri sızmasını engeller.

   Zamanlama: Kalbin her atışında ikili kulakçıklar kasılarak karıncıların kan pampalar. Bunun için karıncıklarda birlikte kasılmasını sağlarlar. Bu kasılmalar sonucunda dizisini çok karmaşık bir elektriksel zamanlama olarak sisteme düzenleme sağlar. Burada yayılan elektriksel uyarılara kulakcık ulaştığı zamanda onların kasılmalarına sebep olur. Kulakçıklar karıncıklar birleşmesi sonucunda ise atrioventriküler düğüm bağı oluşur.
   ]]>
   Kalp Çarpıntısı Neden Olur https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-carpintisi-neden-olur.html Sun, 25 Nov 2018 08:00:29 +0000 Kalp çarpıntısı neden olur, Yaşam boyu durmaksızın çalışan kalp, bazen düzensiz ya da hızlı atabilir. Bu durum kalp çarpıntısı olarak tanımlanır. Oldukça yaygın bir şikayet olsa da her zaman tehlikeli bir dur Kalp çarpıntısı neden olur, Yaşam boyu durmaksızın çalışan kalp, bazen düzensiz ya da hızlı atabilir. Bu durum kalp çarpıntısı olarak tanımlanır. Oldukça yaygın bir şikayet olsa da her zaman tehlikeli bir durumun habercisi olmaz. Olağandışı bir durum olduğu için sorun yaşayan kişiyi endişelendirir. Endişeli durumdan dolayı kalp çarpıntısı daha da şiddetlenebilir. Bazen psikolojik nedenlerden, beslenme alışkanlıklarından dolayı kalp çarpıntısı yaşanabilir. Bazı durumlarda ise aşırı çay ya da kahve tüketimi yine kalp çarpıntısına yol açabilir. Bu nedenlerin haricinde kalbin kendiyle alakalı ya da farklı hastalıklar da kalp çarpıntısına yol açabilir. Kalp çarpıntısı bir nevi kalp hastalığı belirtisi olarak yaşanır. Kalple ile ilgili hastalıklarda kalp çarpıntısı haricinde daha başka belirtiler de yaşanabilir. Göz kararması, göğüs ağrısı, baş dönmesi, nefes alıp vermede zorluk kalp hastalıklarında görülen diğer belirtilerdir.

   Kalp çarpıntısı nedenleri

   Psikolojik nedenler: Kalp çarpıntısı bazen sinirsel durumlarda yaşanır. Bu durumda çarpıntısı olan kişi fenalık hissine kapılarak, derin derin nefes alma ihtiyacı hisseder. Beraberinde endişe yaşanır. Bu gibi durumlarda çarpıntı gün boyu devam edebilir. Beyin fiziksel ve psikolojik yaşanan stresi ayırt edemez. Bu durumda yaşanan stres kalbi etkiler. Vücut fiziksel bir tehlikeye hazırlık yapıyormuş gibi kalp atışları hızlanır. Panik atak olan kişilerde kalp çarpıntısına daha fazla rastlanır. Bu tip hastalar kalp hastası olduğunu zannederek devamlı hastaneye başvurabilir.

   Kalp ritmi bozukluğu: Kalpte çarpıntısı bazen ritim bozukluğu nedeniyle yaşanabilir. Kalp ritim bozukluğu, kalp-damar hastalıkları, sigara, stres, kansızlık gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir.

   Kalp Çarpıntısı Neden OlurFiziksel aktivite: Fazla kuvvet gerektiren, enerji harcatan aktiviteler sonrasında kalp çarpıntısı yaşanabilir. Genelde hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayan kişiler hızlı merdiven çıktığında, hızlı yürüdüğünde kalp çarpıntısıyla karşılaşabilir.

   Kullanılan ilaçlar: Tansiyon, şeker, kalp, astım, grip, alerji için kullanılan ilaçlarda bazen yan etki olarak kalp çarpıntısı yapabilir. Ayrıca kullanılan bazı bitkiler ve bitkisel çaylar da kalp çarpıntısına yol açabilir.

   Nikotin ve kafein: Kola, çay, kahve gibi içeceklerin çok fazla tüketilmesi kalp çarpıntısı yapabilir. Sigara ve enerji içecekleri de kalp çarpıntısına yol açabilir.

   Kansızlık: Kansızlık hastalığında kırmızı kan hücrelerini sağlığını yitirmiş olur. Bu nedenle de hücrelere yeterince kan taşınamaz, hücrelerde enerji yetersizliği yaşanır. Devamında kalp hücreler için daha fazla kırmızı kan hücresi yollamak için hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Kalpte yaşanan bu baskı kalp çarpıntısı olarak hissedilebilir.

   Hipoglisemi: Kan şekerinin normalin daha altında olması hipoglisemi olarak tanımlanır. Aslında bu durum bir hastalık olarak değerlendirilme. Kan şekerinde düşüş yaşandığında kişide kısa bir süre kalp çarpıntısı olabilir. Beraberinde terleme, titreme gibi şikayetler yaşanır. Yaşanan şikayetlerin boyutuna göre uygun bir tedaviyle kan şekeri normale çevrilmelidir. Bu sayede yaşanan belirtiler ortadan kalkar.

   Gebelik: Gebelik döneminde yaşanan kalp çarpıntısı gebeliğin belirtisi olarak kabul edilir. Gebelik boyunca sürse de doğum gerçekleştikten sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Gebelikte yaşanan kalp çarpıntısı değişen hormonlar nedeniyle yaşanır. Gebelik haricinde menopoz ve adet dönemlerinde de hormonların etkisiyle kalp çarpıntısı yaşanabilir.

   Kalp hastalıkları: Kalp krizi, kalp kapak hastalıkları ve kalp kas hastalıklarında belirti olarak kalp çarpıntısı yaşanabilir. Kalp çarpıntısına nefes almakta zorluk, baygınlık hissi, yorulma ve göğüs ağrısı eşlik edebilir.

   <]]>
   Kalp Sıkışması https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-sikismasi.html Mon, 26 Nov 2018 03:55:24 +0000 Kalp sıkışması, günümüzde sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının artmasına bağlı olarak daha çok karşılaşılan ciddi sağlık problemlerinden biridir. Vücudun ana organlarından biri olan kalbin doğru çalışma Kalp sıkışması, günümüzde sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının artmasına bağlı olarak daha çok karşılaşılan ciddi sağlık problemlerinden biridir. Vücudun ana organlarından biri olan kalbin doğru çalışmaması bile çok önemli sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Genellikle kalbin elektrik ileti sisteminin zarar görmesine bağlı olarak oluşan bu problem, sık sık meydana geliyorsa normal olmayan sağlık sorunlarının olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarda birçok farklı nedene bağlı olarak görülen kalp sıkışması, en çok enfeksiyonel hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalp sıkışması durumunda insanlarda nefes alamama hissiyle birlikte göğüste yanma hissi meydana gelmektedir. Bu anda kişi aşırı bir şekilde korktuğu iççin sorun daha da büyümektedir. Bu durumlarda doğru müdahalenin yapılması, hayat kurtarıcı olabilir. Sıkışmayla birlikte kişide daralma hissinin oluşması, kişinin yaptığı işi bırakmasına neden olacaktır. Bunun yanında kalp sıkışması durumunda kişide farklı ağrılar oluşabilir. Özellikle göğüs bölgesinde oluşan ağrılar insanlarda ciddi bir şekilde rahatsızlık problemlerine neden olur. Kalp sıkışmasıyla birlikte kalp ağrısı insanlarda sırtta da oluşabilir. Çünkü kalp, iki kaburga arasında sola daha yakın ve enine tam orta kısımda bulunur. Bu nedenle hissedilen ağrı göğüste ve sırtta eşit bir şekilde görülür. Yani kalp sıkışmasıyla oluşan ağrının sırt ağrısı olduğu düşünülmemelidir. 

   Kalp sıkışması anında yapılabilecek bazı durumlar vardır. Günümüze kalp sorunlarının çok fazla olması nedeniyle bu bilginin hemen hemen herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. Eğer karşınızda bir kişinin kalbi sıkışmışsa ilk olarak kişiyi ve kendinizi güvene alabileceğiniz bir alana geçin. Kalp sıkışması olan kişiyi sert ve düz bir zemine yatırın ve öncelikle boynunda kravat varsa kravatı gevşetin. Kravat yoksa boyun düğmelerini açarak kişiyi rahatlatmaya çalışın.

   Daha sonra ise kişinin üzerindeki kıyafetleri gevşetin ve hatta mümkünse çıkarın. (ayakkabı, kemer vs.) Bu işlem sırasında etrafınızda başka kişiler varsa ismiyle hitap ederek ambulansı aramasını söyleyin. Bu şekilde en yakın sağlık kuruluşuna haber verin. Eğer kimse yoksa bu işlemi siz yapın. 

   Sağlık ekibi olay yerine gelene kadar sizde hastanın kalp atışlarını saatinizle kontrol ederek sağlık ekibine bildirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin en geç 3 dakika içerisinde yapılması şarttır. Bu dakikalar tıpta altın dakikalar olarak bilinmektedir. 

   Kalp SıkışmasıKalp sıkışmasının nedenleri nelerdir
   • Kalp sıkışmasına neden olan en önemli durum kişideki kolesterol miktarının yüksek olmasıdır. Kolesterolü yüksek olan kişilerde dolaşımın tam olarak yapılamaması nedeniyle kalbe yeterli kan gitmemektedir. Bu durumda kalp sıkışması meydana gelebilmektedir. 
   • Kalp sıkışmasının bir diğer nedeni ise aşırı alkol ve sigara kullanımıdır. Günümüzde insanların aşırı sigara kullanmalarının yanında ayrıca hava kirliliğinin de yaşanması durumunda kalbe giden damarlar ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda insanlarda kalp sıkışması sorunu meydana gelebilmektedir. 
   • Bazen kalp sıkışması, insanlarda aşırı korku, heyecan, aşırı stres ve aşırı uykusuzluk nedeniyle oluşabilmektedir. Bu tür kalp sıkışması sorunları insanlarda kısa süreli olduğu için genellikle çok büyük tehlike teşkil etmez. Fakat kişilerin yaşı ,ilerlemişse bu kalp sıkışmaları bile çok ciddi olabilir. 
   • Bazı insanlarda görülen kansızlık sorunlarında kalp sıkışması görülebilir. Bu durumlarda da kişi ayağa kalktığında kalbe yeterli kan alınamaz ve kalp sıkışması ortaya çıkar. Bu durum ancak kan testleriyle anlaşılır. 
   Kalp sıkışması belirtileri

   Kalp sıkışması durumunda ilk olarak hissedilen şey göğüs bölgesindeki ağrılardır. Bu ağrılar zaman zaman artabilir. Bu durumun yanında kişilerde aniden başl]]> Hızlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/hizli-kalp-carpintisi.html Mon, 26 Nov 2018 10:37:39 +0000 Hızlı kalp çarpıntısı, insanlarda durmaksızın ömür boyu çalışan kalbin aniden hızlanması ve normal değerlerden çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına denilmektedir. İnsanlarda durmaksızın çalışan kalp, normal zama Hızlı kalp çarpıntısı, insanlarda durmaksızın ömür boyu çalışan kalbin aniden hızlanması ve normal değerlerden çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına denilmektedir. İnsanlarda durmaksızın çalışan kalp, normal zamanlarda kendisini unutturur ve kalbin nasıl attığını fark etmeyiz. Aslında bazı insanlarda zaman zaman göğüz ya da karında kalbin hızlı attığı belirgin bir şekilde hissedilir. Bu durum hemen hemen herkeste bir kez bile olsa görülmüştür. Genellikle aşırı yorgunluk durumunda kalbin hızlı atması nedeniyle kişiler kalbin bulunduğu bölgede ya da boğaz kısımlarında bu durumu hissederler. Kalbin hızlı ve düzensiz bir biçimde atması, çok net bir şekilde kendisini kişiye hissettirir. Bu durum diğer insanlar tarafından anlaşılmasa bile kişi kendisi hisseder. Bu durum bazı insanlarda çok sık karşılaşıldığı için yaygın bir şikayettir. Hızlı kalp çarpıntısı, insanlarda her zaman ciddi bir hastalığın olduğunu işaret etmez ama bu durum için kesinlikle doktora gitmek gerekmektedir. Aksi durumlarda hızlı kalp çarpıntısının nedeni çok daha önemli problemler olabileceği için ciddi sorunlar yaşanabilir. hızlı kalp çarpıntısı meydana geldiği zaman bazı kişiler çok endişe duyarlar. Bu durumda hızlı kalp çarpıntısının süresi, duyulan endişeye bağlı olarak daha da uzayabilir. Bu nedenle hızlı kalp çarpıntısı yaşadığınız zaman endişe duymak yerine biraz daha rahat olabilirsiniz. Bu şekilde çarpıntı süresi azalır. 

   Kalp çarpıntısı birçok zaman psikolojik nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bunun yanında beslenme düzeni ve beslenme şekli de kişilerde kalp çarpıntısının ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlar günümüzde insanların yaşadığı hızlı kalp çarpıntısı nedenlerindendir. Özellikle kahveyi çok seven insanlarda hızlı kalp çarpıntısı görülür. Kahve içerisinde bulunan kafein, insanlarda kanın cıvımasına ve kalbin çok daha hızlı çalışmasına neden olur. Bu durumda insanlarda fazla kahvenin hızlı kalp çarpıntısı sorununa neden olacağını söyleyebiliriz. 

   Kalp çarpıntısıyla birlikte görülebilecek belirtiler:
   Hızlı kalp çarpıntısı insanlarda uzun süreli gerçekleştiğinde yavaş yavaş göz kararmasına neden olmaktadır. Bu durum sonrasında insanlarda halsizlik ve göğüste sıkışma olarak etkiler görülebilir. Bu gibi durumlar kişiyi iyice korkutacağı için çarpıntı şiddetinin ortadan kalması zorlaşabilir. Bu durumlarda kişinin rahatlatılması çok önemlidir. Eğer hızlı kalp çarpıntısı devam ederse kişilerde baş dönmesi meydana gelebilir. 

   Hızlı Kalp ÇarpıntısıHızlı kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir
   • Psikolojik nedenler: Sürekli olarak kişilerin stres altında yaşamaları, özellikle çalışanların ve eğitim hayatında olanların aşırı  strese maruz kalmaları durumunda hızlı kalp çarpıntısı meydana gelebilir. Bunun yanında sürekli olarak üzüntüye maruz kalarak depresyona girmiş insanlarda da bu gibi problemler görülür. Panik atak adındaki psikolojik rahatsızlığı olan insanlarda hızlı kalp çarpıntısı görülebilir. 
   • Aşırı fiziksel aktivite: Özellikle spor salonlarında insanların aniden spor yapmaya başlaması durumlarında bu gibi problemler meydana gelebilir. 
   • Kişilerin kullandığı tıbbi ilaçlar: Genellikle alerji ilaçları, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları, insanlarda hızlı kalp çarpıntısına neden olan bir durumdur. Bu gibi durumlarda doktorunuzla acil bir şekilde görüşmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. 
   • Troid bezinin fazla çalışması: Özellikle zehirli guatr denilen hastalığın oluşması insanlarda sık sık hızlı kalp çarpıntısı sorununa neden olabilir.
   • Kansızlık problemi olan insanlarda da bu durum meydana gelebilir. Bu durum eğer kansızlık nedeniyle görülüyorsa kesinlikle kişilerin kan testlerini ve gerekli olan ilaçları kullanmaları önem taşır. 
   • Bunların yanı sıra insanlarda hipoglisemi, hamilelik, paroksismal taşikardi, kalp ve damar hastalıkları, diğe]]> Kalp Yetmezliği https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-yetmezligi.html Mon, 26 Nov 2018 16:57:31 +0000 Kalp yetmezliği, önemli bir hastalık olmakla birlikte, tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilir. Vücut için gerekli oksijen ve besinleri taşıyan kan, kalp seviyesine gelince vücuda dağılır ve dokulara kadar ulaşır. Eğer kalp Kalp yetmezliği, önemli bir hastalık olmakla birlikte, tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilir. Vücut için gerekli oksijen ve besinleri taşıyan kan, kalp seviyesine gelince vücuda dağılır ve dokulara kadar ulaşır. Eğer kalp çalışmaya devam ediyor fakat yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramazsa bu noktada kalp yetmezliği ortaya çıkar. Kan akımının yavaşlaması, kalbin kasılma yeteneğini yitirmesine sebep olur. Bu yüzden kalp, kan pompalayamaz hale gelir. İşte kalbin yeteri kadar kan pompalayamaması kalp yetmezliğidir. Kan yeteri kadar akmazsa damarlarda birikir ve kalp kasları güçsüzleşir. Bunun üstüne, böbrekte su ve tuz tutumu artar, kol, bacak ve akciğerlerde sıvı birikir. Tam anlamıyla kalp yetmezliği budur. Bu hastalık önemli başka hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlamaktadır, tedavi ve doktor tavsiyesine uymak kesinlikle çok önemlidir. 

    Kalp Yetmezliği Belirtileri

    Çok ciddi belirtileri olmakla birlikte, bu hastalık hiç bir belirti göstermeden sinsice de ilerleyebilir. Bu yüzden belirtileri beklemek yerine, sık sık doktor kontrolüne gitmek ve testler yapmak gerekir. Belirti olmadan kalp yetmezliği olursa, bunu başka türlü anlamak mümkün değildir. 
    • Nefes alıp vermede zorlanma, kesik kesik nefes alıp verme,
    • Göğüs bölgesinde sızı yada ağrı, 
    • Kilo kaybı ve iştahsızlık, 
    • Halsizlik, isteksizlik, yorgunluk, 
    • Vücut direncinin azalması ve bu sebeple soğuk algınlığının bile çok zor anlatılması, 
    • Çok sık idrar yapmak, 
    • Kalp atışında düzensizlik ve ritim bozukluğu, 
    • Ayaklarda ve ayak bileklerinde ödem oluşması, 
    • Akciğerin kan toplaması,
    • Çok çabuk yorulma hali gibi çok önemli belirtileri bulunur. 
    Dikkat edilirse hastalık çok ilerlemeden farkedilir. Bu da tedavi için çok önemlidir. Hastalık ilerledikçe, belirtiler de artar. Hastanın eli, yüzü morarmaya başlar, nefes alması artık çok zor hale gelir ve  öksürük başlar. Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. 

    Kalp yetmezliği nedenleri, başka hastalıklara bağlı olabilmektedir. Bu hastalıklar, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, kalbin kan pompalayamaması, kalp kapakcıklarında sorun olmasıdır. Ayrıca damar sertleşmesi de önemli bir hastalık olduğu gibi, kalbe kan gelmesini ve oksijen alımını azaltır. Kalp yetmezliği olmaması için alkol kullanımı da bırakılmalıdır o da çok önemli bir etkendir. 

    Kalp YetmezliğiKalp Yetmezliği Tedavisi
    • Eğer hasta sigara ve alkol kullanıyorsa öncelikle bunlardan vazgeçmelidir. Sigara, kalp kasının oksijen alımına engel olur ve bu sebeple de kas dokusu beslenemez. 
    • Kalp yetmezliği olanlar, yorucu hiçbir iş yapmamalı ve mümkün oldukça dinlenmeye çalışmalıdırlar. Fakat bu tamamen hareketsiz kalmak demek değildir, hareket edilmezse kalp kası da gün geçtikçe güç kaybeder. Hafif egzersizler yapılmalıdır. 
    • Çok önemli bir etmen de beslenme şeklidir.  Hasta ağırlıklı olarak sulu yemekler yemeli, yağ ve tuz önemli ölçülerde azaltılmalıdır. Yemek miktarı azaltılmalı, yenilen yemek iyi çiğnenmelidir. Katı besinler ve fazla tuz alımı kalbin yükünü arttırdığı için bunlara dikkat edilmelidir. 
    • Doktor kontrolünde ilaç kullanımı da tedavinin başka bir evresidir. Farklı ilaçlar kullanarak kalbin kan pompalama hızı arttırılır. Kalp ritmi düzenlemeye çalışılır. Ödemleri azaltmak için vücuttaki tuz ve su atılmaya çalışılır. Kan akımı hızlandırılır ve damarlar yumuşatılır. Bunlar önemli ilaçlarla sağlanmaktadır. Bu aşamada en önemli şey doktorun tavsiyelerinden çıkmamaktır. Doktorunuz önermiyorsa ağrı kesici bile kullanılmamalıdır. 
    ]]>
    Hamilelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/hamilelikte-kalp-carpintisi.html Tue, 27 Nov 2018 08:30:23 +0000 Hamilelikte kalp çarpıntısı, kalp hacminin artmasıyla birlikte kalbe daha fazla yük binmesinden, aynı zamanda hamilelikte hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklanabilir. Kalp çarpıntısı tüm insanları olumsuz şekilde etkiley Hamilelikte kalp çarpıntısı, kalp hacminin artmasıyla birlikte kalbe daha fazla yük binmesinden, aynı zamanda hamilelikte hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklanabilir. Kalp çarpıntısı tüm insanları olumsuz şekilde etkileyebilir, yaşam kalitesini düşürebilir. Hamilelikte özellikle kalp hastalığı, kalpte ritim sorunu, kansızlık sorunu ya da hormonal sorunları olan kadınlarda kalp çarpıntısı daha fazla etkili olabilir. Hamileliği ilerlemesiyle birlikte daha çok son trimesterde yakınmalar artar. Bu açıdan hamilelikten önce altta yatan rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Hamilelikte kullanılan yeni tıbbi yöntemler sayesinde anne ve bebek açısından risk oluşturan kalp çarpıntısına müdahale edilebilir, tedavi sağlanabilir.

    Hamilelikte kan dolaşımının artması kalp çarpıntısı etkisi yapabilir

    Hamilelik dönemi kadın açısından hem bebeğin beslenmesi açısından, hem oksijen gereksinimin sağlanması açısından bir yük gibidir. Anne karnındaki bebeğe oksijen ve besin temin edilmesi için kan daha fazla pompalanmaktadır. Bu kalbe binen yükün artmasına, kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Araştırmalar hamilelikte kalbin normalden % 20 oranında daha fazla çalıştığını belirlemiştir. Bu durum anne adayı tarafından kalp çarpıntısı şeklinde hissedilir.

    Hamilelikte kalp çarpıntısı genellikle kuş çırpınması şeklinde olur

    Stres yaşayan hamile kadınlarda, tansiyon iniş çıkışları olanlarda, kansızlık sorunu olanlarda, hormon dengesizliği olanlarda, kafein içeren çay ve kahveyi fazla tüketenlerde çok kısa süreli kalp çarpıntıları oluşur. Çarpıntılar ani bir şekilde başlar, aynı hızla sona erer. Tabiri caizse kalbin çarpması kuş çırpınması gibi hissedilir.

    Hamilelikte Kalp ÇarpıntısıHamilelikte kalp çarpıntısına hormonların etkisi nedir

    Hamilelikte kalp çarpıntısı oluşmasında üç hormonun etkisi büyüktür. Bu hormonlar gebelik hormonu olan progesteron hormonu, insülün hormonu ile tirpit hormonudur.

    Progesteron hormonu hamileliğin başından itibaren hızla yükselmeye başlar. Bu hormon kan dolaşımının artmasında etkili olur. Hormonun fazla miktarda salgılanması halinde, kalp ritminde bozulma dolayısıyla kalp çarpıntısı olabilir.

    Tiroidin fazla çalışması ya da hızlı şekilde çalışması halinde, kalp ritmi bozulabilir. Hamilelikte kalp çarpıntısı olan kadınlara yapılan tetkiklerde tiroit hormonları da değerlendirilmelidir. Özellikle gebelik öncesinde normal değerleri bulunan Haşimato hastalarında hamilelik tiroit sorunları yaşatabilir. Tiroit fonksiyon testlerinde antikorlarla incelenmesi yerinde olur. Hamilelik öncesinde tiroit bezi sorunu olan kadınlarda ise, tiroit az çalışıyorsa bu sorun giderilmelidir. Hipotiroidi olanlar içinde, tiroit hormonunun fazla salgılanması önlenmelidir. Tiroit bezinin fazla çalışmasını önleyen tedavi uygulanmalıdır.

    Hamilelikte insülin hormonu nedeniyle gizli şeker sorunu yaşanabilir. Kan şekerindeki iniş çıkışlar hamilelikte kalp çarpıntısı neden olabilir.

    Hamilelikte kalp çarpıntısı kansızlıktan olabilir

    Normal kişilerde bile kansızlık sorununun bir etkisi de kalp çarpıntısına neden olmasıdır. İlerleyen aşamadaki kansızlık ise kalp yetmezliği nedeni olabilir. Vücutta sıvı oranının hamilelikte artması yüzünden, alyuvar seviyesinin düşmesi kanın kalbe yeteri kadar oksijen taşıyamamasına yol açar. Bu nedenle kansızlık kansızlık kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu etkileri nedeniyle hamile kadınlara demir hapları ya da iğneleri verilmektedir.

    Hamilelikten önce kalp ritim sorunu olanlar nasıl hareket etmelidir

    Sağlıklı hamilelerde ortaya çıkan kalp çarpıntısı aynı koşu yaparken kalbin hızlanması gibi hissedilir. Bu kısa süreli, aniden]]> Gebelikte Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/gebelikte-kalp-carpintisi.html Tue, 27 Nov 2018 23:27:04 +0000 Gebelikte kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı gebelik ya da hangi dönemde yaşanırsa yaşansın, göğsün alt kısmında çırpınma hissi yaratır. Bu duruma maruz kalan kişide panik ve nefes darlığı oluşabilir. Gebe Gebelikte kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı gebelik ya da hangi dönemde yaşanırsa yaşansın, göğsün alt kısmında çırpınma hissi yaratır. Bu duruma maruz kalan kişide panik ve nefes darlığı oluşabilir. Gebelik döneminde yaşanan kalp çarpıntısı gebeliğin tipik belirtilerinden biridir.

    Gebelikte kalp çarpıntısı nedenleri

    Gebelik döneminde anne adaylarının maruz kaldığı kalp çarpıntısı gebeler arasında sık karşılaşılan bir durumdur. Kalp çarpıntısı bilindik herhangi bir neden olmaksızın yaşanabilir. Egzersiz yaparken, stres nedeniyle, heyecan ya da endişe anında yaşanabilecek bir sorundur.

    Artan kan oranı: Gebelik döneminde olan anne adayları gebe olmayan kadınlara göre %50 daha fazla kana sahiptirler. Annede bulunan kan hem anneyi hem de fetüsü beslediği için gebelik döneminde kan miktarında artış yaşanır. Bu durumda anne adayının kalbi kanı vücuda dağıtabilmek için daha çok mesai yapar. Kalbin yapmış olduğu fazla mesai kalp çarpıntısına yol açabilir.

    Progesteron hormonu: Progesteron hormonu gebelik döneminde artış gösteren, gebelik hormonlarından biridir. Progesteron hormonu farklı duygu ve fiziksel değişimlerden sorumlu olan bir hormondur. Bir diğer etkisi de kalp atım hızını ve gücünü arttırmak olarak bilinir. Bu hormon sayesinde annede bulunan tüm kan fetüs dahil olmak üzere tüm vücudu sağlıklı bir şekilde dolanır. Bu durum karşısında kalp atışında hızlanma ve artma görülür. Kalple ilgili yaşanan bu sıkıntılar kalp çarpıntısı olarak tarif edilir.

    Kafein: Gün içinde aşırıya kaçılarak alınan kafein gebelik döneminde ciddi anlamda çarpıntıya yol açabilir. Kafein çikolata, kek, kahve, soda gibi ürünler içerisinde fazlaca bulunur. Eğer kafein nedeniyle kalp çarpıntısı yaşanıyorsa kafein içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.

    Duygu değişimleri: Gebelik döneminde ya da normal dönemlerde kalp çarpıntısı herkesin yaşayabileceği bir sorundur. Stres, kaygı, endişe, heyecan, gerginlik ya da aşırı yorgunluk yaşanabilecek kalp çarpıntısının nedenlerindendir. Stres kaynaklı yaşanan kalp çarpıntısı için stresten uzak kalmak gerekir. Bu durumda kalp çarpıntısı kontrol altına alınabilir. Hamilelik döneminde duygu değişimleri için yoga ya da masajdan yararlanılabilir.

    Gebelikte Kalp ÇarpıntısıGebelikte kalp çarpıntısı için ne zaman doktora başvurulmalıdır

    Gebelik dönemlerinde yaşanan kalp çarpıntısının nedeni bazen hipertiroidinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Hipertiroidi anne karnındaki bebek için hayati tehlike yaratan bir problemdir. Bu nedenle teşhisin ve tedavinin önemi büyüktür. Nefes darlığıyla birlikte yaşanan kalp çarpıntısının nedeni kalp ritim bozukluğu olabilir. Kalp atışında düzensizlik, bayılma, nefes darlığı ve baş dönmesi yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

    Gebelikte kalp çarpıntısı nasıl geçer

    Gebelikte yaşanan kalp çarpıntısının tedavisi nedene dayalı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Bazen çarpıntı herhangi bir müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçer. Kalp çarpıntısı herhangi bir sağlık probleminden dolayı yaşanmıyorsa aşağıdaki önlemler alınabilir;

    Soğuk algınlığı, öksürük gibi sıkıntılardan dolayı doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir uyarıcı ilaç kullanılmamalıdır. Bunların yanı sıra bitkisel çaylarda kalp çarpıntısına yol açabileceğinden dolayı uyarıcı etkisi olan bitkilerden de kaçınılmalıdır.

    Kafein, nikotin, alkol içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

    Gebelikte rahatlamak için yoga, beden sağaltımı, koku tedavisi gibi rahatlatıcı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler sayesinde stres ve kaygıdan uzaklaşılarak, rahatlama sağlanabilir.

    ]]>
    Kalp Deliği https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-deligi.html Wed, 28 Nov 2018 06:36:25 +0000 Kalp deliği: Genetik olarak bazı faktörler arasında bebeklerin doğuştan kalp hastalığına ve dünyaya gelmesine neden olur. Doğuştan kalp hastası olan kalp delikleri olarak görülür. Kalp deliği oluşması iki ayrı nedenleri bul Kalp deliği: Genetik olarak bazı faktörler arasında bebeklerin doğuştan kalp hastalığına ve dünyaya gelmesine neden olur. Doğuştan kalp hastası olan kalp delikleri olarak görülür. Kalp deliği oluşması iki ayrı nedenleri bulunup bunların birincisi konjenital olarak meydana gelir. İkincisi yetişkinlik döneminde kalp krizi olmasına sebep olabilir. Bunun önemli olan doğuştan meydana gelen kalp deliğidir. Kalpler 4 ayrı bölümlerden oluşur ve bu bölümlerde ikisi kulakçık olarak ikincide karıncık olarak isimlendirilir.

    Kalp deliği belirtileri:
    Kalp deliği dolduğu zaman genelde  fazla olarak görülen belirtilerini doğunca meydana çıkar. Bebeklik dönemlerinde belli olmadığından çocuklar büyüdükçe ortaya çıkar. Bu durumlarda genelikle  rastlanan belirtilerin çocuk yürüyor ise çabuk yorulma annesini emerken erken bıraka sık nefes alıp verme morarma sık öksürük gelmesi  bebeklerin çok rastlanan belirtilerdir. Fakat yürümeye yeni başlayan bebeklerde daha sık görülen hareket esnasında çabuk yorulma ve oturma gibi belirtilerde en yakın zamanda hastaneye getirilmesi gerekmektedir.

    Kalp deliği tedavisi:
    Doğuştan kalp deliği olan çocukların incelenmesi gerekir. Kalp deliği bazı durumlarda hemen kapatılması gerekirken bazı hastalarda ise beklenir. Hemen kapatılması gereken deliğin cerrahi işlemi hemen yapılması gerekmektedir. Çünkü artık günümüzde olarak bebeklerin sahip oldukları kalp anomalilerinden doğunca açık kalp ameliyatı yapılması içindir. Yeni doğmuş 1 yaşında olan bebeklerde sorun çıkmadan kap ameliyatı yapılır. Ameliyat öncesi çocuğum dolaşımı ve solunum durdurulur kalp makinesine bağlayarak çocuğun göğüs kafesini açıp kalbe ulaşılır. Kalbe ulaştık dan sonra delik küçük ise hemen dikilir. Delik büyük ise uygun bir sentetik yama kullanılarak kalpte deliğinin onarma işlemi yapılır. Bebeklerde cerrahi işlemler geç başladıkları sürece bebeklerde başka sorunlar  veya kalp anomaliler ortaya çıkabilir. Ameliyatının yapılması  çocuk kardiyoloğu tarafından belirtilir. Ayrıca doğumsal olarak kalp deliği olan çocuklar açıl ameliyatlar genellikle tercih edilir. Bunun dışında da başka tedaviler uygulanması gerekir.

    Kalp DeliğiAmeliyata göre avantajları:
    Hastanın hastaneden çıkması süresi
    cerrahiye göre daha çok kısa sürelidir  ortalama genel olarak 3-6 ay içinde tamamen vücut dokularıyla kapatılır. Kapatma sürekli duvar içinde kalır. Estetik açısından da göğüste yara izi kalmaması önemli bir avantajıdır.
    ]]>
    Kalp Anatomisi https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-anatomisi.html Wed, 28 Nov 2018 17:51:21 +0000 Kalp Anatomisi, Kalp insan yaşamını sağlayan bir organdır. Kalp kan dolaşımını sağlayan ve yaşamsal faaliyetlerin yürütüldüğü organ olması hasebi ile yaşamın devamı için olmazsa olmaz organlarımızdandır. İnsan vücud Kalp Anatomisi, Kalp insan yaşamını sağlayan bir organdır. Kalp kan dolaşımını sağlayan ve yaşamsal faaliyetlerin yürütüldüğü organ olması hasebi ile yaşamın devamı için olmazsa olmaz organlarımızdandır. İnsan vücudunda uzun ve organların zarar görmesi halinde yaşamsal faaliyetler devam etse dahi kalp atmadığı taktirde yaşamsal fonksiyonlar son bulur. Kalp anatomisi incelendiği taktirde kalbin sağ ve sol bölgesinde birer kulakçık (atrium) ve birer karıncık (ventirikül) olmak üzere toplam dört odacıktan oluşmaktadır. Sağdaki atrium ve ventirikül arasında triküspit kapak; sol bölgedeki kulakçık ve karıncık arasındaysa mital kapak olarak adlandırılan kapak bulunmaktadır. 
    • Kalbin sol ventirükülde insanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan en büyük atardamarları olan ve bütün vücuda oksijenlenmiş temiz kanı taşıyan aort damarı çıkmaktadır. Sol ventirükül ile aort damarı arasında aort kapağı olarak bilinen 3 aort kapağı bulunmaktadır. Benzer olarak sağ ventirükül de, akciğerlere oksijenlenmemiş alyuvarları taşıyan pulmoner damarı çıkmaktadır. 
    • Sağ atrium ile pulmoner damarı arasında 3 adet kapak vardır. Kalbin sağ kulakçığına tüm vücut üzerinden gelen kanı toplayan damarlara açılmaktadır. Bu kan sağ karıncık ile akciğere pompalamayı sağlamaktadır. 
    • Akciğerler de oksijenlenmiş kan sol atriyuma açılan pulmoner venler ile sol atrium gelir. Oradan da mitral bölgeden geçerek sol karıncığa gelerek tüm vücuda pompalanması sağlanır. Kalpte bulunan kapaklarda kanın bu dolaşımı esnasında kanın geriye doğru akması engellenerek tek yönde basınç uygulanarak, kan akışı sağlanır. 
    • Kalbin dış bölgesi perikard olarak adlandırılan bir zar ile kaplıdır. Bu zar ile yürek arasında, kalbin çalışma esnasında rahat hareket etmesi amacıyla çok az miktarda kayganlığı sağlayan sıvı bulunmaktadır. 
    Kalp AnatomisiKalbin İletişim Sistem Yapısı

    Kalbin bir dakika içerisindeki düzenli ve belli bir ritm ile artması, vücudun anlık ihtiyaç durumuna binaen artan kan ihtiyacını karşılamasını sağlayan kalp iletişim sistemi ile kalp atış hızı doğal olarak sağlanır. Hakeza dolaşım esnasında önce kulakçığını kasılıp bir müddet sonra karıncıkları kasılmasını sağlaması ile bütün hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen bulunan temiz kanın iletim demetleriyle bu sistemle iletimi sağlanır. Bu durum adeta bir binanın ihtiyaç duyduğu elektrik tesisatına benzer. Kalp bir verici gibi kalp iletişim sistemi yardımı ile bütün her yere ihtiyacı olan elektriğe verir. Aynen kalp de bu bina gibi hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi kalp iletişim sistemi ile dağılımını sağlar. Temiz oksijenli kan hücrelere iletilerek hücrelerin ihtiyacı karşılanır. Bununla birlikte kalbin düzenli ve sistemli atışı sayesinde hücrelerden geriye kalan atık ve kirli kan tekrardan kalbe iletilerek Akciğer yardımı ile temizlenir. Bu pompalama işlemi yaşamın her anında istemsiz olarak devam etmektedir. Yaradılışla ilgili olan bu durum insanların yaşamlarının muazzam bir denge içerisinde kalmasını sağlar.
    ]]>
    Kalp Ameliyatı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 08:04:29 +0000 Kalp ameliyatı, günümüzde birçok farklı nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Genellikle insanlarda görülen kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yapılan kalp ameliyatları, son zamanlarda çok daha fazla artmıştır. Kalp a Kalp ameliyatı, günümüzde birçok farklı nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Genellikle insanlarda görülen kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yapılan kalp ameliyatları, son zamanlarda çok daha fazla artmıştır. Kalp ameliyatlarının yüzde doksanı açık ameliyat şeklinde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar direk olarak göğüse atılan kesiklerden yapılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında hastalarda dikişler olur. Kalp ameliyatları, kimi zaman kalpte meydana gelen bir sorun için yapılır kimi zaman ise kalbin üzerinde bulunan kaslardan kaynaklanan sorunlardan dolayı yapılır. Bunların yanı sıra insanlarda kalp damarlarında oluşan sorunlardan dolayı da kalp ameliyatları yapılmaktadır. Geçmiş yılların istatistik verilerine bakıldığında kalp ameliyatlarının birçoğunun kalp damarlarının tıkanıklığına bağlı olarak yapıldığı görülmektedir. Bu durum kimi zaman insanların kullandıkları tütün ürünlerine kimi zaman da kullanılan alkol ürünlerine bağlanabilir.  Kalp ameliyatı yapılacak kişilerde uygulanan en önemli yöntemlerden biri bypass yöntemidir. Bu yöntem birçok zaman kişilerde olumlu sonuçların alınmasını sağladığı için uzman doktorlar bu yöntemle birçok hastayı kalp ameliyatına koymaktadır. Yapılan ameliyat boyunca, insanlarda sağlıklı damar ya da arter işlemi sağlamadan artere bağlanır. Bağlama işlemi sonucunda kalbe temiz kan verilir. Bu işleme bypass adı verilmektedir. Bu kalp ameliyatı aslında basit gibi görülse bile uzman doktorları çok fazla zorlamaktadır. Çünkü kalp ameliyatı sırasında kalbin durmaması hayati önem taşır. 

    Gün geçtikçe tıp bilimi ilerlemektedir. Bu durum direk olarak yeni kalp ameliyatı yöntemlerinin geliştirilmesine neden olmaktadır. Tabi ki bu durum son derece olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Fakat günümüzde kullanılan en etkili yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi bypass yöntemidir. Yapılan bu ameliyat çok büyük yarıklar açılmadan yapıldığı için neredeyse kapalı ameliyat denebilir. 

    Kalp AmeliyatıKalp ameliyatına neden gerek duyulur
    Kalp ameliyatı, hastalarda özellikle kalp hastalıklarında gerek duyulmaktadır. Bu hastalıkların ortadan kalkması ve kişilerde yaşamın devam ettirilebilmesi için kalp ameliyatı gerçekleştirilmelidir. Bazı insanlarda damar sertliği adı verilen hastalık oluşmaktadır. Bu hastalık oldukça zor durumlara neden olacağı için ameliyata ihtiyaç duyulur. İhtiyaç duyulan bu durum yapılan kalp ameliyatı ile çok daha kolay bir şekilde atlatılabilir.  Bunların yanında kalp ameliyatı, insanlarda vücuda kan yollayan kalp kapakçığının onarılmasında, kalbin zarar görmüş olan bölgelerini onarmak için, kalbin ritmini düzenleyen tıbbi araçları takmak için ve son olarak kalp bağışlarının yapılmasında kullanılmaktadır. 

    Kalp ameliyatında ne gibi riskler vardır
    • Kalp ameliyatlarının birçoğu daha önceden de belirttiğimiz gibi açık bir şekilde yapıldığı için kişilerde  kalp krizi ya da kalp sıkışması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. 
    • Kalp ameliyatının bir diğer riski ise kişilerde ameliyat sonrasında düzensiz kalp atışlarının meydana gelmesidir. Bu gibi durumlarda çok ciddi problemler ortaya çıkacağı için tekrar ameliyat gerekebilir. 
    • Kalp ameliyatı sırasında kişilerde bir miktar kan kaybı görülmektedir. Bu kan kaybı eğer aşırı  bir şekilde olursa kişide ameliyat sonrasında kansızlık ve buna bağlı bazı bulgular meydana gelebilir. 
    • Kalp ameliyatı sırasında nefes almada zorlanma durumu meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda müdahale edilse bile riskin önüne geçmek çok zordur. 
    • Kişilerde ameliyat sonrasında ameliyata bağlı olarak baş dönmesi ve hafıza kaybı meydana gelebilmektedir. Bu durum geçici bile olsa kişilerde yaşam kalitesinin ciddi bir şekilde düşmesine neden olabilir. 
    Ameliyat sonrasında;
    Hastalarda ameliyat sonrasında göğüs bölgesinde 2-3 tüp bulunacaktır. Bu tüpler sayesinde kalbin etr]]> Sürekli Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/surekli-kalp-carpintisi.html Thu, 29 Nov 2018 09:21:32 +0000 Sürekli kalp çarpıntısı, önemli hastalıkların sebepleri olabilir. Genellikle yaşlılarda görülen sürekli kalp çarpıntısının Antiviral fibrilasyon gibi hastalıkların belirtisi olduğu gözlenirken; gençlerde olan sürekli ka Sürekli kalp çarpıntısı, önemli hastalıkların sebepleri olabilir. Genellikle yaşlılarda görülen sürekli kalp çarpıntısının Antiviral fibrilasyon gibi hastalıkların belirtisi olduğu gözlenirken; gençlerde olan sürekli kalp çarpıntısı herhangi bir ilacın olan yan etkisi olarak da meydana gelebilir. Ayrıca sürekli kalp çarpıntısı ile beraber kişide kan basıncında yükselmeler meydana gelebilir.

    Sürekli kalp çarpıntısı sebepleri
    •  Kalbin sürekli çarpması birini görünce veya mutlu bir haber alınca  meydana geliyor ise bu oluşan çarpıntı heyecan ile alakalıdır. Ancak sık sık tekrarlayan çarpıntılar önemli ve dikkat edilmesi gereken hastalıkların habercisi olabilir. 
    • Çarpıntıların sebebi yetersiz kalp atışları ve kalbin gereğinden fazla çalışması çarpıntının şiddetlenmesine neden olabilir. Kalp çarpıntısı sık sık tekrar ediyorsa ve beraberinde başka hastalıklarda meydana geliyor ise bir an önce doktorla görüşülmesi gerekir. 
    • Kalp çarpıntısının yanında baygınlık gibi his, aşırı yorgunluk, göğüs kafesinde daralmalar ve ağrılar, baş dönmesi, mide bulantısı gibi problemler meydana geliyor ise kalple alakalı olarak bir problemin olduğunun habercisidir. Böyle durumlarda vakit kaybedilmeden kesinlikle doktora gidilmesi gerekir.
    • Kalp çarpıntısı her zaman ciddi bir kalp hastalığının habercisi olmaz. Bazen stres veya korku ile ani kalp çarpıntıları olabilir. 
    • Bazı kişiler de bulunan nikotin duyarlılığı sigara içilmesi esnasında kale çarpıntısının artmasına neden olur.
    • Kişide görülen aşırı yorgunluk ve stres gibi problemlerde kalp çarpıntısının çoğalmasını tetikler. İş veya ev ile alakalı problemler yaşayan kişilerde kalp çarpıntıları görülürken; rahatsız edecek boyutta bulunan kalp çarpıntılarında vakit kaybedilmeden doktora gitmek gerekir. 
    • Ayrıca kişide bulunan alışkanlıklar arasında sigara, kahve, alkol, çay gibi maddelerin aşırı tüketilmesi halinde de kalp çarpıntılarının çoğaldığı gözlenmiştir. Böyle durumlarda bu içilen zararlı alışkanlıkların azaltılması kalp çarpıntılarının da azalmasına sebep olur.
    • Ayrıca aşırı kilo gibi problemlerde kalp çarpıntısının sürekli olmasını tetikler. Böyle durumlarda fazla kilolar daralma ve nefes alıp vermede zorluk oluşturacağı için sürekli kalp çarpıntıları gözlenirken; kilo verilmesi halinde bu çarpıntılarda azalmalar gözlenir.
    Sürekli Kalp ÇarpıntısıSürekli kalp çarpıntısında yapılması gerekenler

    Kişide gözlenen hızlı çarpıntı halinde öncelikli olarak oturur bir vaziyette derin ve güçlü bir şekilde öksürmek kalp çarpıntısının azalmasını sağlar. Daha sonra ıkınma gibi hareketler ile kalpte bulunan çarpıntının azaltılması sağlanır. Ayrıca sürekli çarpıntı olan kişinin 30 saniyeye kadar kulağını ve burnunu kapatarak, üflemeye çalışması halinde kalpte bulunan hızlanmanın yavaşladığı gözlenir. Kalp çarpıntısı oluştuğu zaman kişinin soğuk ve buzlu içecekler içmesi kalpte rahatlamaya sebep olduğundan dolayı kalbin çarpıntının azalmasını sağlar.

    Sürekli kalp çarpıntısı tedavisi

    Kalp çarpıntıları sık sık tekrar ediyor ise tıbbi yönden gerekli tedavinin yapılması gerekir. Özellikle yaşlılarda görülen çarpıntılar ciddi problemlerin sonucu ortaya çıktığından dolayı kalp basıncında yükselmenin işareti olabilir. Bunun için gizli kalmış bir kalp hastalığının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca kalp çarpıntılarının önemli sebepleri arasında tiroit bezinin aşırı çalışması da yer almaktadır. Gerekli tetkikler ve testler, yapılacak röntgenler ve kan tahlilleri ile hastalığın kesin tanısının konması sağlanır. Ayrıca sürekli olan kalp çarpıntısı şeker hastalarında da sık sık görülür. İdrar söktürücü ilaçlar sebebiyle kalpte çarpıntının hızlandığı gözlenir. Böyle durumlarda şeker hastalığına bağlı olarak gözlenen kalp çarpıntısı önemli bir sorun teş]]> Yorulunca Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/yorulunca-kalp-carpintisi.html Fri, 30 Nov 2018 03:46:11 +0000 Yorulunca kalp çarpıntısı, genellikle en sık görülen kalp çarpıntısı arasında yer almaktadır. Kalp çarpıntısı, heyecanlanma durumlarında çok nadir olduğu için normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bu durum eğer sürekl Yorulunca kalp çarpıntısı, genellikle en sık görülen kalp çarpıntısı arasında yer almaktadır. Kalp çarpıntısı, heyecanlanma durumlarında çok nadir olduğu için normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bu durum eğer sürekli hale geliyorsa bir kalp sorunu olma ihtimali yüksektir. Çok tempolu bir iş veya koşu sonrası yorulunca kalp çarpıntısı oluyorsa ve sürekli tekrarlanır hale geldiyse durum ciddi olabilir ve uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Eğer sizi rahatsız edici  bir boyutta çarpıntı ile karşı karşıya kalırsanız, ilk önce yapmanız gereken çok yorucu olarak yaptığınız işi biran önce elinizden bırakmak ve sakin temiz oksijenli bir yere geçip oturmaktır. Daha sonra çok miktarda kahve içimi, çay içimi, alkol tüketimi ya da psikolojik bir problemden kaynaklanıp kaynaklandığını öğrenerek araştırmak gerekir. Asla kesinlikle paniğe kapılmayın ve sürekli iyi şeyler düşünerek sakin olmaya çalışın Kilo fazlalığı her zaman çoğu hastalıklara etki ettiği gibi kalp çarpıntısına da oldukça fazla etki etmektedir. Bu yüzden çok fazla kilo sorunu olanları bu sorundan düzenli diyetisyen doktorlar tarafından kilo vermesi gerekir. 

    Yorulunca kalp çarpıntısı nedenleri
    • Yorgunluk ve çok fazla halsizlik hissetmek.
    • Çok hızlı çarpıntı ve nefes darlığı ile gelen hızlı çarpmalar.
    • Vücudun herhangi yerlerinde ağrı oluşması. Baş ve ense ağrısı gibi geçmeyen ağrılar.
    • Anlık veya uzun süreli bayılma geçirerek aşırı uyku uyuma gereksinimi hissetmek.
    • Bacaklarda ve karın bölgesinde ödem veya asit olduğundan dolayı aşırı şişkinlik oluşması.
    • Öksürük, hıçkırık ve sürekli yutma zorluğu çekerek hazımsızlık yaşamak.
    • Morarma gibi önemli sorunlar belirtileri haline gelmektedir.Yorulunca Kalp Çarpıntısı
    Yorulunca kalp çarpıntısı olunca yapılması gerekenler
    • Öncelikle aşırı panik olmadan yapılan tempolu işten uzaklaşmak.
    • Bulunan ortamın kapalı ise hemen açık daha rahat nefes alınıp verilecek bir yere geçmek.
    • Aşırı kahve, çay, sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerden kurtulmak.
    • Fazla kilo varsa bu kilolardan kurtulmaya çalışmak.
    • Stres haline getirdiğiniz veya psikolojik olarak beyninizi yoran durumlardan uzaklaşmak gerekir.
    • Derin derin öksürmeye çalışmak.
    • Soğuk içecekler içerek aynı zamanda el ve ayakları soğuk su dolu bir kabın içerisinde bekletmek.
    • Kalpte oluşan çarpıntıyı arada bir kontrol etmek ve sürekli tekrarlanır durumda ise acilen bir uzman doktora gözükmektedir.
    Kalp vücudumuzun merkezi olarak kabul edilir. Bu yüzden kalbin çalışmaması bütün vücut dengesini bozar. Aşırı yorgunluk sonrası çarpıntı normal gibi gözüküyor olsa bile bu durum eğer sürekli tekrarlanır hale geliyorsa gerekli durumlar yapılmalı ve uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Kalp hastalıkları çok ciddi problem çıkarabilir. Bu yüzden her zaman için kalbi korumak ve kalp sağlığı için gerekli besin değerlerini tüketmek ve fazla yağlı yiyeceklerden uzak kalmak en doğru karar olsa gerekir. 
    ]]>
    Kalp Kapakçığı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-kapakcigi.html Fri, 30 Nov 2018 16:21:59 +0000 Kalp kapakçığı, kalp iki kulakçık ve iki karıncıktan meydana gelmiş bir organımızdır. Oldukça hayati bir önemi vardır. Kulakçıklar ve karıncıklar arasında da kapakçıklar bulunur. Bunlara kalp kapakçığı adı verilir. B Kalp kapakçığı, kalp iki kulakçık ve iki karıncıktan meydana gelmiş bir organımızdır. Oldukça hayati bir önemi vardır. Kulakçıklar ve karıncıklar arasında da kapakçıklar bulunur. Bunlara kalp kapakçığı adı verilir. Bu kapakçıkların işlevi kanın tek taraflı akmasını sağlamak, aynı zamanda kanın geriye kaçmasını önlemektir. Kalp kapakçıkları arasındaki mitral kapak iki yaprakçıktan oluşurken, diğerleri üç yaprakçıktan oluşmuştur.

    Kalp kapakçıkları nelerdir
    • Mitral kapak: Sol karıncık ve sol kulakçık arasındaki kapaktır.
    • Triküspit kapak: Sağ kulakçık ve sağ karıncık arasındaki kapaktır.
    • Aort kapağı: Sol karıncık ve aort arasında bulunan kapaktır.
    • Pulmoner kapak: Sağ karıncık ve pulmoner arter denilen akciğer arteri arasındaki kapaktır.
    Kalp kapakçığı nasıl çalışır

    Kalp kapakçıkları kalp kasının kasılmasıyla ve gevşemesiyle açılır ve kapanırlar. Bu açılma ve kapanma sırasında kan kulakçıklara ve karıncıklara dönüşümlü şekilde dolar. Kalpte sol taraftaki kapakçıklar ve sağ taraftaki kapakçıklar aynı çalışma prensibiyle çalışır. Sol karıncık gevşediğinde aort kapağı kapanır. Sol kulakçık ve sağ karıncık arasındaki kan akışını sağlayan mitral kapakta açılır. Sol kulakçık kasıldığında, sol karıncığa gelen kan miktarı artar. Bundan sonra sol karıncık kasılır, mitral kapakta kapanır. Bunlar kanın tekrar sol kulakçığa kaçmasına engel olur. Bu esnada aort kapağı açılır ve kan aorta gider. Hemen sol karıncık gevşer, aort kapağı kapanarak, kanın sol karıncığa kaçmasına mani olunur. Kan döngüsü kalpte bu şekilde gerçekleşir. Kalpte sağ ve sol kapakçıklar bu sistem dahilinde çalışır. Sağ kalp kapakçıklarında işlemler triküspit  kapak ve pulmoner kapakla gerçekleştirilir.

    Kalp kapakçığı hastalıkları nelerdir

    Kalp kapakçığı hastalıkları genellikle romatizmal kalp hastalıkları nedeniyle oluşur. Ayrıca kalp kapakçıklarındaki yapısal sorunlar, kalp boşluklarındaki genişleme, kalp damar hastalıkları, iltihaplı hastalıklar kalpte kapakçık sorunlarına neden olabilir. Kalbin yeterince ve doğru şekilde çalışmaması hastalıkların oluşmasına yol açar. Kal kapakçığında darlık ya da yetmezlik olması, kapakçık hastalığının gelişmesine neden olur. Kalp kapakçığı bozuklukları ise;

    Kapakçık yetmezliği: Bu rahatsızlıkta kalp kapakçığında olan yaprakçıklar tam olarak kapanmaz. Bu durumda kanda kapakçıkta ters yönde akmaya başlar. Kapakçıktan kanın geriye kaçmasına rejüjitan kan akışı denir. Hastaların bir bölümünde hem kapak yetmezliği, hem de kapak darlığı sorunu aynı zamanda gelişebilir. Bu sorun tek kalp kapakçığı etkileyebildiği gibi, daha fazla sayıda kapakçığı da etkileyebilir. Bu sorun kalbin yükünü arttırır. Eğer kapakçık yetmezliği ilerlerse, şiddeti artarsa hastada kalp yetmezliği gelişir.

    Kalp KapakçığıKapakçık darlığı: Bu sorun kapakçıklarda bulunan yaprakçıkların dokularında sertleşmeyle, kapakçık açıklığının daralması sonucunda gelişir. Bu rahatsızlıkta kalbe giden kana azaldığı gibi, gelen kan  oranında da azalma olur. Eğer kapakçık darlığı az olursa, kalp fonksiyonlarını etkileyemeyebilir. Ancak daralma fazla olursa, hastada kalp yetmezliği gelişebilir. Kalp kapakçığında aynı zamanda yetmezlikle darlık sorunu yaşanabilir.

    Kalp kapakçığı rahatsızlıkları kalbi nasıl etkiler

    Kalp kapakçığında oluşan daralmayla, kaçakla birlikte kalp boşluklarına giden kan artarsa, hem basınç yükselir, hem de kalp boşluğu büyümeye başlar. Basınç arttığında kalp kası bozulmaya başlar ve kalp boşluklarında basınç artar. Sol kalp kapakçıkları hastalandığında, kalbin sol tarafındaki boşluklarda basınç artar ve akciğerdeki kan basıncı yükselecektir. Bu durumda kişide kalp yetmezliği gelişir. Bunun ilk belirtisi kişinin nefes almada zorla]]> Ani Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/ani-kalp-carpintisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:06:11 +0000 Ani Kalp Çarpıntısı, Ani kalp çarpıntısı masum olabileceği gibi bazı durumlarda tehlikeli de olabilmektedir. Bazı durumlarda ani ve sık sık gelen kalp çarpıntısı can sıkıcı ve ürkütücü olabilm Ani Kalp Çarpıntısı, Ani kalp çarpıntısı masum olabileceği gibi bazı durumlarda tehlikeli de olabilmektedir. Bazı durumlarda ani ve sık sık gelen kalp çarpıntısı can sıkıcı ve ürkütücü olabilmektedir. Kalp çarpıntısının nedeni yanlış zamanda ve yerde gelen kalp atışlarının yanı sıra kalbin normalden daha hızlı çalışması da olabilmektedir. Ani kalp çarpıntısının çok sık tekrar etmesi ve akabinde baş dönmesi, bayılacak gibi olma, yorgun düşme ve göğüste ağrı hissetmenin de gelmesi kalpte bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Bu durumda kişinin hiç vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşmesinde fayda vardır.

    Ani Kalp Çarpıntısı

    Ani Kalp Çarpıntısının Sebepleri Ve Çözüm Yolları

    Ürkütücü bir sorun olsa dahi her kalp çarpıntısı bir hastalık belirtisi değildir. Bir stresin belirtisi olarak ya da aniden korkma ve endişelenme sebebi ile de ani kalp çarpıntısı olabilmektedir. İnsanların bir kısmında nikotine olan duyarlılığı sigara içtiği anda ortaya çıkan ani kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Ayrıca, kahvede veya çaydaki nikotin de ani kalp çarpıntısının önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra gereğinden fazla çalışma, yorgun düşme, iş ya da özel hayatında ciddi sıkıntının olması, bunalma gibi sebepler de kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.  

    Kişinin kendini rahatsız eden bir çarpıntı ile karşı karşıya kalması halinde, ilk olarak paniğe kapılmadan kalp çarpıntısının nikotin, kafein tüketimi ya da ruhsal sıkıntılar gibi sebepleri içerisinde hangisinden kaynaklandığını araştırması gerekmektedir. Kalp çarpıntısı olan kişi eğer çok kilolu ise zayıflamayı denemelidir, ani kalp çarpıntısının nöbetler halinde olması durumunda nöbet anında şunların yapılması gerekmektedir;

    • Çarpıntısı olan kişi nöbet esnasında derinden ve güçlü bir şekilde öksürmelidir.
    • Ikınma hareketi yapmalıdır.
    • 20 ya da 30 saniye kadar kulak ve burnunu kapatıp, üflemeye çalışmalıdır.
    • Soğuk ya da buzlu bir içecek içmeli ya da ellerini buzlu bir kabın içinde bekletmelidir.

    Çarpıntının tıp dilindeki ismi palpitasyondur ve farklı sebepleri vardır. Kişinin kalbinde bir rahatsızlık yok ise kalp çarpıntısının sebebi aşırı sigara ve alkol tüketimi, fazla yorulma, sinirlenme, anemi, hazımsızlık, fazla kafein tüketimi ya da zehirlenme olabilmektedir.

    Bayılma: Kişinin uyanıklık halinin geçici bir süreliğine kaybolmasına halk dilinde bayılma tıp dilinde ise senkop adı verilmektedir. Kişinin bayılması halinde beyin hücrelerine normalden daha az oksijen gitmektedir. Kişide bayılmadan Önce bir baygınlık hissi ile birlikte terleme, kalp çarpıntısı, göz kararması ile başında dönme hissi hissetmektedir.

    Hazımsızlık: Sindirimin normal olmayan bir şekilde olması ve bağırsakların normalden daha az çalışması durumuna halk dilinde hazımsızlık, tıp dilinde ise dispepsi ismi verilmektedir. Hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler sürekli yemek yeme isteğinde bulunabilirler ve bu kişilerin kabızlık şikayeti vardır. Hazımsızlık sorunu yaşan kişilerden bazılarında kendini halsiz hissetme, uykuyu alamama, midede şişlik oluşması, unutkanlık ve kalp çarpıntısı gibi şikayetleri olabilmektedir.

    Kalp Yetmezliği: Kalbin tek ya da iki karıncığının içinde bulunan kanı her atışında tam olarak boşaltamaması sonucunda görülen bir hastalıktır. Kalp yetmezliği üç şekilde görülmektedir. Bunlar, sol kalp yetmezliği, sağ kalp yetmezliği ve her ikisinin de aynı anda olması hali de görülen kaonjestij kalp hastalığıdır. Bu hastalık çeşitlerinin belirtileri arasında da ani kalp çarpıntısı görülebilmektedir.

    Kansızlık:Tıp dilindeki ismi anemi olan kansızlık, kanda bulunan kırmızı hücrelerin ya da kırmızı maddelerin veya bu ikisinin aynı anda azalması durumuna verilen isimdir. Kansızlığın sebepleri içinde en önemli olanı beslenmen]]> Şiddetli Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/siddetli-kalp-carpintisi.html Sat, 01 Dec 2018 23:53:32 +0000 Şiddetli kalp çarpıntısı, genellikle psikolojik sebepler veya beslenme sorunları ile ortaya çıkar. Bazen içilen kahve gibi ürünlerin fazla tüketilmesi halinde kalpte çarpıntı oluşabilir. Psikolojik sebepler veya herhangi bir ha Şiddetli kalp çarpıntısı, genellikle psikolojik sebepler veya beslenme sorunları ile ortaya çıkar. Bazen içilen kahve gibi ürünlerin fazla tüketilmesi halinde kalpte çarpıntı oluşabilir. Psikolojik sebepler veya herhangi bir hastalıktan dolayı da bulunan çarpıntının şiddetlendiği gözlenir. Kalp çarpıntısının yanında kalp hastalıkları da meydana gelirken; bunların yanı sıra halsizlik, göz kararması, göğüste daralma ve sıkışma, nefes alırken zorlanma, baş dönmesi, yorgunluk gibi belirtilerde şiddetli kalp çarpıntısı ile birlikte gözlenebilir.


    Şiddetli Kalp çarpıntısının psikolojik nedenleri
    Kalp çarpıntısı sinirsel nedenlerden dolayı ortaya çıkartabilir. Çarpıntısı olan kişi fenalık geçiriyormuş gibi sıkışma duygusuna kapılır ve kendini derin derin nefes almak zorunda hisseder. Bu duygular ile birlikte endişe ve ruh halinde asabiyet meydana gelir.  Ayrıca beyin fiziksel stres ve psikolojik stresi ayırt edemediği için kişinin yaşadığı stres kalbe yansır. Bu durumda şiddetli bir şekilde kalp çarpıntısı meydana gelir. Vücudu fiziksel bir tehlikeye hazırlar gibi beyin kalp atışlarını hızlandırır. Kişinin ev veya iş ile ilgili problemleri kalp çarpıntısının şiddetli olmasına sebep olur. Stresli ortamlardan uzak kalınması, can sıkan olaylardan uzak durulması şiddetli kalp çarpıntılarının giderilmesini sağlar. Ayrıca kaygı, endişe, şaşkınlık gibi durumlarda vücutta aniden adrenalin hormonunun salgılanması sebebiyle şiddetli kalp çarpıntılarının hızlanmasına neden olur. 

    Şiddetli Kalp ÇarpıntısıŞiddetli kalp çarpıntısında Fiziksel aktiviteler
    Şiddetli kalp çarpıntısının vücudun aşırı efor sarf etmesi sonucu ortaya çıkabilir. Kişi fazla enerji harcadığı zaman yaptığı ağır egzersiz ve aktiviteler sonrasında aniden şiddetli kalp çarpıntıları ortaya çıkar. Özellikle hareketsiz bir yaşam alışkanlığı olan kişilerin buna daha fazla maruz kaldıkları bilinmektedir. Ayrıca merdiven inip çıkmak bu şikayeti tetiklerken; uygun hareketler yapılması şikayetleri azaltır.

    Şiddetli Kalp çarpıntısına etkileyen Nikotin ve Kafein miktarı
    Vücuda giren Kafein ve Nikotin miktarı da şiddetli kalp çarpıntılarına sebep olur. Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekler ve sigara ve enerji içecekleri fazla miktarda tüketildiği zaman kalbin şiddetli çarpmasına sebep olur. Bazı kişiler kahve ya da çayın kendilerine dokunduğu söylenirken; hissedilen çarpıntı şeklidir. Özellikle enerji içecekleri alkolle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir. 

    Şiddetli Kalp çarpıntısının troid bezi ile alakası
    Şiddetli kalp çarpıntısının nedenleri arasında hipertiroidi veya zehirli guatr denilen rahatsızlıklar yer alabilir. Tiroit bezinin fazla hormon üretmesi sonucunda şiddetli kalp çarpıntısı ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda kişide kilo kaybı, aniden ter boşalması, konsantrasyon bozuklukları, kalp çarpıntısı gibi durumlar gözlenir. Vücutta hormon hücrelerin oksijen ve enerji kullanımı denetlerken; bu sürede metabolizma dengesini sağlayan tiroid hormonu sinir sistemi ve kalp gibi vücudun önemli organlarını etkiler. Troid hormonunun fazla hücrelerde oksijen ve enerji oranı artırması sonucunda kalbin şiddetli bir çarpıntı yaşamasına sebep olabilir. 

    Şiddetli kalp çarpıntısında kansızlık problemi
    Kansızlık gibi problemler şiddetli kalp çarpıntılarına sebep olabilir. Kişilerde bulunan kırmızı kan hücreleri sağlıksızdır ve dokulara yeterince oksijen taşınmasına engel olur. Vücutta doku ve hücreler oksijen açlığı içerisinde bulunduğu zaman kalp dokularına kırmızı kan hücresi pompalamak için hızlanır. Böyle durumlarda kalbin çalışma oranı hızlandığı için şiddetli çarpıntılar başlar. Çarpıntı ne kadar şiddetlenirse alyuvarlar olmadan dokular yeterince oksijen almayacağı için gerekli tedaviler ile bu problem ortadan kaldırılır. Vücutta bulunan alyuvar]]> Çocuklarda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/cocuklarda-kalp-carpintisi.html Sun, 02 Dec 2018 01:14:31 +0000 Çocuklarda Kalp Çarpıntısı, Çocuk ve bebeklerde kalp çarpıntısı genelde çok da görülen bir rahatsızlık olmamakla birlikte, son yıllarda çocuklarda kalp çarpıntısı vakalarına sıkça rastlanmaktadır. Kalp ile ilgili Çocuklarda Kalp Çarpıntısı, Çocuk ve bebeklerde kalp çarpıntısı genelde çok da görülen bir rahatsızlık olmamakla birlikte, son yıllarda çocuklarda kalp çarpıntısı vakalarına sıkça rastlanmaktadır. Kalp ile ilgili rahatsızlıklar çocuk henüz doğmadan önce anne karnında başlayabileceği gibi, doğumun ardından da ortaya çıkabilmektedir. Kalp ile ilgili rahatsızlıklar genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan ancak doğumsal olan rahatsızlıklardır. Kalp hastalıkları hastalığın türüne göre bebeklerin bazılarında doğdukları andan itibaren şikayetlere neden olabilmekte, bebeklerin bazılarında ise uzun süre kendini gizleyebilmektedir. Doğumsal olan kalp rahatsızlıklarının hangi sebeple olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bunun yanı sıra, bazı rahatsızlıkların olması ve yaşam biçiminin yanlış olması gibi sebeplerin çocuklarda kalp rahatsızlıklarına sebep olduğu görüşü yaygındır.

    Annenin hamilelik döneminde sigara, alkol ya da başka zararlı maddelerden kullanıyor olması, hamilelik dönemi içinde enfeksiyon ile ilgili bazı rahatsızlıklar geçirmesi, hamilelik döneminde radyasyon içeren tanı için bazı görüntüleme yöntemlerine girmiş olması, şeker, kalp, yüksek tansiyon ya da yüksek kolesterol ve benzeri rahatsızlığının olması da doğuştan bebekte kalp rahatsızlıkları görülmesine sebep olabilmektedir. Annenin ilk çocuğunda doğuştan kalp rahatsızlığı varsa bir sonraki çocuğunda kalp rahatsızlığının olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Özellikle de yapılan akraba evlilikleri birçok hastalığın yanı sıra, çocukta kalp rahatsızlığı olmasının en önemli sebeplerindendir.

    Çocuklarda Kalp Çarpıntısı

    Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Belirtileri

    Doğuştan kalp çarpıntısı olan çocukların dudak kısımlarında, tırnak ve ayak kısımlarında morarma biçiminde renk değişmeleri olabilmektedir. Ayrıca çok da önemli değilmiş gibi görünse de çocukların ağlamaları sırasında bu morarmalar daha belirgin bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra, doğuştan kalp çarpıntısı olan çocuklarda solunum güçlüğü, emme sırasında çok çabuk yorulma, yaşıtları ile kıyaslandığında daha zayıf olma ve ayaklarının bilek kısmında şişlik de diğer belirtilerdendir.

    Son zamanlarda çocuklarda doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları çocuk henüz anne karnındayken yani doğmamışken teşhis edilebilmektedir. Doğuştan olmayan kalp rahatsızlıkları da çocukta daha sonraları bir gribal enfeksiyon ya da başka belirtilerin görülmesi ile kendini belli edebilmektedir. Hem bebeklerde hem de daha ileri yaşlardaki çocuklarda kalp çarpıntısı olmasının sebebi ilk olarak muayene edilmekte ve duruma göre gerekir ise elektrokardiyografi (EKG) istenebilmektedir.

    Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Tedavi Yöntemleri

    Bebek ve çocuklarda meydana gelen kalp rahatsızlıklarının tedavi yöntemleri, rahatsızlığın türünün tespit edilmesinden sonra rahatsızlığın bu türüne göre bir tedavi planı yapılmaktadır. Çocukta kalp çarpıntısının sebebinin kalp ritim bozukluğu olması halinde ve çocuk bebek yaşta ya da çok küçük yaşta ise çocuğa ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çocuğun yaşının 5-6 yaşından daha büyük olması halinde, çocuğa radyofrekans ablasyon tedavisi yapılmakta ve bu şekilde çocuktaki kalp ritim bozukluğu ortadan kaldırılabilmektedir.

    Çocuktaki kalp çarpıntısının sebebinin kalbinde delik olması halinde çocuğa açık kalp ameliyatı yapılarak deliği kapatma yöntemi uygulanmaktadır. Son dönemlerde çocuğun 5 ya da 6 yaşına gelmesi ile birlikte açık kalp ameliyatı yapılmaksızın anjiyokrafik yöntem denilen bir yöntem ile çocuğun damarına girilip, özel bir cihazla deliğin kapatılması durumu da söz konusudur. Bu yöntem ile yapılan kalp ameliyatları, açık kalp ameliyatlarına kıyasla daha az risk oranına sahiptir ve bu tedavi yönteminin uygulanmasının ardından çocuk eski normal yaşamına devam edebilmektedir. Geçmiş olsun…

    ]]>
    Kalp Krizi https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-krizi.html Sun, 02 Dec 2018 22:09:24 +0000 Kalp krizi, insanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Kalp krizi vakalarının yarıdan fazlası, hayati tehlike taşıdığı için insanlar arasında çok önem taşımaktadır. Kalp krizi bazı insanlarda kronik bir hal alarak d Kalp krizi, insanlarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Kalp krizi vakalarının yarıdan fazlası, hayati tehlike taşıdığı için insanlar arasında çok önem taşımaktadır. Kalp krizi bazı insanlarda kronik bir hal alarak diğer kalp krizleri kadar olmasa bile kişinin yaşam kalitesini düşürecek kadar ara ara meydana gelen bir hal almıştır. Kalp krizi, insanlarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, çok kısa bir süre içerisinde kendisini ortaya çıkarabilir. Genellikle ani olarak ortaya çıksa bile genellikle kalp krizi geçiren insanlarda önceden tespit edilmiş bazı hastalıkların olduğu bilinmektedir. Genellikle koroner arter adı verilen damardaki sorunlar nedeniyle oluşan kalp krizi, kalp kasının oksijensiz kalması sonucunda ortaya çıkar. Yani kalp kaslarının oksijensiz kalmasına neden olan tüm durumlara kalp krizi nedeni denilebilmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre meydana gelen her beş ani ölümden biri kalp krizidir. Kimi zaman aşırı korkuların neden olduğu bu durum kimi zaman da aşırı heyecandan bile kaynaklanabilmektedir. Bazı insanlarda kalp krizi, meydana gelmeden önce birçok farklı belirti vermektedir. Özellikle sürekli olarak göğüs ağrısı görülen insanlarda kalp krizinin meydana gelmesi çok muhtemeldir. Ülkemizde ve dünyada ani ölümlerin en büyük nedeni olan bu durum acilen kontrol altına alınması gerektiği gibi en fazla üç dakika içerisinde müdahale edilmesi gereken bir durumdur. 

    Kalp KriziKalp krizinin belirtileri:
    Kalp krizi sadece meydana gelen vakaların yüzde ellisinde belirtiler göstermektedir. Bu nedenle kalp krizini belirtilerini her kalp krizi geçirecek olan insanda beklemek son derece yanlıştır. İnsanlarda kalp krizi meydana gelmeden önce meydana gelen belirtilerden bazılarını aşağıda belirteceğiz. Bu belirtiler bazen hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle herkesin bilmesi gereken bilgilerdir. 
    • İnsanlarda göğüs kafesinde nokta şeklinde bir yerde oluşan ve tarif edilemeyen bir ağrının oluşması kalp krizi belirtilerindendir. Özellikle kişinin yaşı çok ileriyse ya da herhangi bir kalp ameliyatı geçirmişse bu tarz ağrılar son derece büyük önem taşımaktadır. 
    • Kişilerde sıkışma hissi ara ara meydana gelebilir. Bu belirti eğer kalp krizinin habercisi olarak ortaya çıkıyorsa yaklaşık 24 saat içerisinde kalp krizi görülür. Bu süre en fazla 72 saate uzar. 
    • Kalp krizi meydana gelmeye yakın kişilerde baş dönmesi, ara ara görülen bayılma, soğuk terlemeler görülebilir. Bu belirtiler aslında kalp krizinin belirtisi olduğunu belli etmeyebilir. 
    • Kalp krizinin en büyük belirtisi sık sık görülen kalp çarpıntılarıdır. Meydana gelen kalp çarpıntısı, uzun süreli ya da kısa süreli olabilmektedir. 
    Kalp krizinin nedenleri nelerdir
    Kalp krizinin meydana gelmesine neden olan en büyük etken tabi ki kalbe giden damarların herhangi bir nedenle zarar görmesi ve yeterli olan kan geçişini sağlayamamasıdır. Günümüzde gittikçe etkilenen insan sayısı artan kolesterol probleminde de damarlar tıkandığı için kalbe yetersiz kan gitmektedir. Bu durumlarda kalp krizleri çok sık meydana gelir. Bu nedenle doymamış yağlardan uzak durarak kolesterolden korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüzde görülen kalp krizi sorunlarına neden olan bir diğer etken ise hava kirliliği ve insanların tütün ürünlerine daha da bağımlı olmasıdır. Meydana gelen hava kirliliğinin yanında birde içilen sigaralar insanlarda kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sigaranın kalp krizine neden olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarda bulunan bazı sağlık problemleri kalp krizini tetikleyen durumlardan biridir. Özellikle kalp hastalıkları nedeniyle geçirilmiş bir ameliyat, direk olarak kişilerde kalp krizi riskini arttırmaktadır. 

    Kalp krizi tedavi: 
    Kalp krizi geçiren insanlarda tedavinin yapılabilmesi için kalp krizine neden ol]]> Kalp Damar Tıkanıklığı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-damar-tikanikligi.html Mon, 03 Dec 2018 21:14:37 +0000 Kalp Damar Tıkanıklığı, Kalp üzerinde bulunan, organlara kan akışını sağlayan damarların yağ tabakaları ile tıkanması kalp damar tıkanıklığı olarak adlandırılır. Tıkanıklık sonucu kalp, organlara yeterince kan Kalp Damar Tıkanıklığı, Kalp üzerinde bulunan, organlara kan akışını sağlayan damarların yağ tabakaları ile tıkanması kalp damar tıkanıklığı olarak adlandırılır. Tıkanıklık sonucu kalp, organlara yeterince kan akışı sağlayamaz ve organları besleyemez. Damarların merkezi kalptir. Buna dolaşım sistemi denir. Bu yapı kanı vücudun canlı kalması için her noktaya milimetreden çok daha küçük yapılı,  kılcal damarlar vasıtası ile ulaştırır. Kalbimiz de bulunan vücudun en geniş damarı aort 2,5 ile 4 cm. genişliği ile ana dağıtıcı dır. Aort damarının bu kadar geniş olması veya aniden basınçla genişlemesi anevizma (damar iç çeperinde baloncuk oluşumu) ihtimalini artırır.  

    Kalp damarları tıkandığında ortaya çıkan sonuç nedir

    Yağ tabakaları ile iyece daralan koroner atardamarlar, kan pıhtısı yada yağ pıhtısının en damarda ki en daralmış yeri tıkaması ile aniden gelişen kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ortaya çıkar. Damarlarda ki tıkanıklık çoğunlukla damarın kıvrımlı, dar açılı yerlerinde meydana geldiğinden, pıhtı ile tıkanması kolaydır. Kan akışının kalbi besleyen damardan geçmemesi, kalp kası hücrelerin yeterli besin alamamasına neden olur. 

    Kalbin en önemli görevi ritmik kalp hareketi sağlayan elektrik sinyallerinin üretilerek kalbi pompa gibi çalıştırmaktır. Kalp krizi sonucu atar damarlardan kan akışı azalacağından, gerekli besin ve oksijen  hücrelere gönderilemeyecektir. İhtiyaçları karşılanmayan hücreler öldüğünde kalpte ritim bozuklukları başlar ve kasılma kuvveti azalır.

    Kan akışının kesintiye uğradığı yada azaldığı bölge kalbin ana ulaştırma hattında bulunmuyor ise veya bu bölge geniş değil ise; tıkanık damarın kendiliğinden veya müdahale ile açılması ile kalp normale dönebilir, hasta iyileşebilir. 

    Kalp Damar TıkanıklığıKalp damar tıkanıklığı en çok hangi damarlarda görülür

    Kalp damar tıkanıklığı denince ilk kalpte ki atardamarlar akla gelir. Bunun nedeni atardamarların daha sık tıkanmasıdır.  Fakat toplardamarlarda da farklı sorunlara yol açar. Tıkanıklık damar iç çeperinde yağ dokusunun birikerek yapışmasıdır. Tıkanıklık başlangıçta küçük bir noktadır. Zamanla üst üste biriken yağ dokusu tıkanıklığın çoğalmasına neden olur. Damar iç çapı daralır ve kan akışı zorlaşmaya başlar. Böylece hasta da çeşitli şikayetler başlar.

    Kalp damar tıkanıklığının meydana gelme nedenleri,

    Damar tıkanmasının en önemli nedeni damar kireçlenmesi ve damar sertleşmesi sonucu yağ birikimidir. Ayrıca atardamarlar da nadiren de olsa pıhtılaşmaya bağlı tıkanma görülür. Tabi ki aort atardamar da pıhtılaşma olmaz. Damar tıkanıklığından başka özellikle genç yaşta ortaya çıkan damar iltihaplanması olan Takayasu hastalığı ve sigara içenlerde ortaya çıkan Burger hastalığı gibi damar hastalıkları da damarların tıkanmasına neden olabilir. 

    Takayasu hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir, genetik yatkınlığın ön planda olduğu bir damar hastalığıdır, daha çok Orta Asya kadınlarında görülmektedir. Belirtilerin ortaya çıkması ile genel tedavi şekli belirlenmelidir.
    Burger hastalığı ise, atardamar hastalığıdır, çocuk yaşlardan itibaren ortaya çıkabilir, en önemli tedavisi sigaranın bırakılmasıdır, hastalık damar tıkanıklığı devamında kangren ortaya çıkararak uzuv kaybedilmesine neden olur. Vücutta meydana gelen yaraların iyileşmemesi bir başka sonucudur.

    Kalp damar tıkanıklığı öncelikle atardamarlar olmak üzere bütün kalp damarlarında görülebilir. Sigara içinlerde, 50 yaş üstü yüksek kolesterol ve şeker hastaları ile hipertansiyon hastalarında damar tıkanıklığı daha çok görülür.

    Kalp damar tıkanıklığı tedavisi,

    Tıkanan damarlar için kesin bir ilaç yoktur, f]]> Uykuda Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/uykuda-kalp-carpintisi.html Tue, 04 Dec 2018 06:12:30 +0000 Uykuda Kalp Çarpıntısı, Uykuda kalp çarpıntısı ya da taşikardi olarak bilinen kalp atışının hızlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Uykuda kalp çarpıntısı düzensiz beslenme, çeşitli hastalıklar ve kullanılan bazı ila Uykuda Kalp Çarpıntısı, Uykuda kalp çarpıntısı ya da taşikardi olarak bilinen kalp atışının hızlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Uykuda kalp çarpıntısı düzensiz beslenme, çeşitli hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumda hemen paniğe kapılmak yersizdir herhangi bir sağlık sorunu olduğunun da göstergesi olmaz. Fakat kalp çarpıntıları haftada 2-3 defa oluyor akabinde ritim bozukluğu, çarpıntı ile ortaya çıkan nefes darlığı ve özellikle göğüs bölgesinde ağrı da oluyor ise vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulmalıdır. Çok sayıda insanda bu tür şikayetle olmaktadır gece uykuda kalp çarpıntıları altında genellikle önemsiz ve zararsız etmenler yer almaktadır. Gece uykuda kalp çarpıntıları genellikle yatmadan önce uykuda korkma, uykusuzluk, aşırı kahve tüketimi, fazla çay tüketimi, heyecanlanma gibi sebepler yer almaktadır. 

    Gece uykuda kalp çarpması sebebi ne olursa olsun insanlar doğal olarak endişeye kapılırlar. Uykuda kalp çarpıntısı sebepleri arasında birde sigara tüketimi, alkol tüketimi, aşırı kafein tüketimi, kullanılan ilaçlar, kalp çarpıntısı yapmaktadır. Birde kalp çarpıntısının ciddi boyutları olasılığına bakılırsa kişide bulunan hipertansiyon(yüksek tansiyon), nörolojik sorunlar ve kalp damar hastalıkları da kalp çarpıntısına sebep olmaktadır. Bu gibi durumda hemen panik yapmadan sakin olarak derin nefes alınmalı ve soğuk içecekler alarak beklenmelidir. Kalp artışlarını hızlanması nefes almakta horlanma, terleme ve göğüs ağrıları sonucunda panik atak olma durumu da söz konusudur. Gece uykudan uyanmamıza ve kalp çarpıntısı hissine kapılmanıza neden da olabilir. Ayrıca birde menopoz döneminde de stres sonucunda fazla miktarda adrenalin üretimine bağlı bu tür kalp çarpıntıları yaşanabilir. Son olarak yatmadan önce alınan uyarıcı uyku sırasında kalp çarpıntısına neden olmaktadır. Bu uyarıcılar enerji içecekleri, kafeinler, alkol, soğuk algınlığı gibi durumlarda uykuda kalp çarpıntısına sebep olabilir. Kalp atımı olayı bir kişi için oldukça normal bir olaydır. Ancak hızlı kalp çarpıntısı kişiye rahatsız edici bir vuruntu hissi vererek kalpte bir sorun olduğunu akla getirir. Yetişkin bir bireyde kalp atışı dakikada genelde 60 ile 100 civarında vuruş yapmaktadır. Kalbin hızlı atım yapması durumunda ise bu rakam 100 civarını geçmekte ve bu olay tıp alanında ''Taşikardi'' olarak adlandırılır. Kalp ritimlerinde görülen anormal durum ise ''Aritmi''denir. Aritmi çarpıntı ve vuruntu hissinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

    Uykuda Kalp ÇarpıntısıKalp Çarpıntısının Nedenleri
    • Yüksek ateş
    • Astım
    • Aşrı ve düzensiz yapılan egzersiz
    • Korku, stres ve kaygı
    • Kullanılan diyet hapları
    • Kanda bulunan oksijen düşüklüğü
    • Anemi
    • Yüksek tansiyon ilaçları
    • Kalp hastalığı ilaçları
    • Kafein
    • Kalp kapağı hastalıları
    • Troid
    • Uyarıcı narkotikler
    Kalp Çarpıntısı Tedavisi

    Çoğu zaman gece görülebilen kalp çarpıntısı yapılan uygun testler ile doğru tanı konularak tedaviye başlanmalıdır. Kalp çarpıntısının büyük bir kısmı ise yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde kısa süre içinde düzeltilebilmektedir. Ancak alınabilecek özel önlemler olarak;
    • Mümkünse kullanmakta olduğunuz çarpıntıya sebep olan ilaç kullanımını bırakın.
    • Uyku saatlerinizi düzenleyin.
    • Sigara, alkol, uyuşturucu (kokain ve esrar), kahve ve enerji içecekleri içmeyin.
    • Anksiyete ve stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
    Özellikle de uyumadan 4 saat önce yüksek miktarda yağ içeren ve karbonhidratlı ağır yiyecekler yemeyin. Böyle yaptığınızda kalbin sindirim sistemine yardımcı olmasında daha fazla kan pompalaması anlamına gelmektedir. Ayrıca yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.
    ]]>
    Gizli Kalp Krizi https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/gizli-kalp-krizi.html Wed, 05 Dec 2018 01:10:48 +0000 Gizli kalp krizi, tıptaki diğer adı ile sessiz iskemi olarak bilinen rahatsızlık, kalbi besleyen koroner ana damarların yeterli miktarda kan basıncı verememesi ve koroner damarlarda kan akışının azalması sonucu ortaya çıkan bir Gizli kalp krizi, tıptaki diğer adı ile sessiz iskemi olarak bilinen rahatsızlık, kalbi besleyen koroner ana damarların yeterli miktarda kan basıncı verememesi ve koroner damarlarda kan akışının azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çoğunlukla efor gerektiren çalışmalar sırasında nefes darlığı, kalpte sıkışma, göğüs bölgesinde ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Koroner damarlarda tıkanıklık olduğu halde herhangi bir şikayete neden olmaz, kalp damarlarının tıkanıklığının hiçbir şikayete neden olmaması durumuna gizli kalp, hiçbir belirti vermeden aniden ortaya çıkmasına da gizli kalp krizi denilir.

    Gizli kalp krizine sebep olan etkenler

    Gizli kalp krizine etken olan sebeplerin başında şeker hastalığı gelmektedir. Diğer etkenler sırayla yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, 65 yaş üstü erkek ve kadınlarda yaşa bağımlı olarak kalp kaslarını besleyen damarların damar sertliği olarak ta bilinen damar tıkanıklığı sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Diğer bir etkende ailede anne veya baba tarafında bu hastalığın görülmesi diğer bir deyimle soya çekim, bu konuda dikkate alınması gereken etkenler arasında yer almaktadır, 45 yaş ve üzeri menopoz dönemi sonrası kadınlarda gizli kalp krizi oluşma riski oldukça yüksektir. Gizli kalp krizi ve koroner yetmezliği, doğurganlık dönemi kadınlarda pek görülmez, şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya kolesterol gibi şikayetleri bulunmayan kadınlarda herhangi bir önlem alınmasına gerek duyulmaz.

    Gizli kalp krizi belirtileri nelerdir 

    Gizli kalp hastalığı ve koroner yetmezliği herhangi bir şikayete neden olmazken, bazı belirtilerin de dikkate alınması gereklidir. bu belirtiler, kısa süreli veya bazen uzun süren göğüs bölgesinde ağrı, göğüs bölgesinde yanma hissi, kalp krizini andıran kalpte ritm bozukluğu, sebepsiz kalp çarpıntısı, bazen oluşan baş dönmesi veya bayılma hissi gibi belirtiler ortaya çıkması durumunda, gizli kalp ve kalp yetmezliği düşünülebilir, kalp krizi riskini taşımayan bazı durumlarda, çabuk yorulma ve hazımsızlık olarak ta kendisini belli edebilir.

    Gizli Kalp KriziGizli kalp krizi nasıl teşhis edilir

    Gizli kalp ve koroner yetmezliği tanısını koyabilmek için EKG yani elektrokardiyografi testi, efor testi, ritm çalışmaları, ekokardiyografi ve bilgisayarlı tomografi çok çeşitli az risk taşıyan tetkiklerle tanı konulabilir. Teşhisin doğruluk tanısı çok fazla ise kesin tanı, anjiyografi yöntemi ile kesinleştirilir.

    Gizli kalp krizi nasıl tedavi edilir

    Gizli kalp krizinin tedavisi kalp krizi riskinin kesinleşmesi neticesine bağlı olarak, öncelikle şeker hastalığı var ise kan şekerinin kontrol altına alınması ve dengelenmesi, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol dengesinin sağlanmasına yönelik tedavilerin yapılması, fazla kilosu var ise kilosunu azaltılmaya çalışılması, sigara gibi alışkanlıkları var ise bıraktırmaya çalışılması kalp krizi riskinini önemli ölçüde azaltacaktır. doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak ta kalp krizi riskini azaltma yönünde oldukça önemlidir. Gizli kalp krizi önceden teşhis ile kalp kaslarına fazla zarar vermeden önlenmesi, kalp krizi konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır.
    ]]>
    Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-carpintisi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 21:52:58 +0000 Kalp Çarpıntısı Nedir, kalbin bazen sert ve hızlı attığını, arada bir vuruş atlamasına kalp çarpıntısı denir. Yaşamış olduğunuz bu belirtiler ritim bozukluğu veya bir kalp rahatsızlığı olduğuna işaret eder. Kalp Çarpıntısı Nedir, kalbin bazen sert ve hızlı attığını, arada bir vuruş atlamasına kalp çarpıntısı denir. Yaşamış olduğunuz bu belirtiler ritim bozukluğu veya bir kalp rahatsızlığı olduğuna işaret eder. Böyle durumlarda bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

    Kalp Çarpıntısının Nedenleri 
    • Yaşanılan stres, korku
    • Sürekli içilen sigara veya puro
    • Aşırı hız ve alkol alınması
    • Kansızlık
    • Son zamanlarda kullanılan diyet ve depresyon hapları 
    • Vitamin eksikliği
    • Aniden yaşanılan sevinç heyecan korku 
    • Aşırı ve uzun süre çalışmak yorgunluk 
    Kalp Çarpıntısı Nasıl GeçerKalp Çarpıntısı Nasıl Geçer

    Aniden kalp çarpıntısı ile karşı karşıya kalırsanız hemen paniklemeyin ve korkup telaş yapmayın. Öncelikle soğuk kanlı olmaya çalışın rahat bir yere oturun ve derin derin nefes almaya çalışın. Çevrenizde size yardım edecek biri varsa ondan soğuk içecekler isteyin ve içecek den birer yudum içmeye çalışın. Eğer kalp çarpıntınız devam ediyorsa şiddetli öksürmeye, ellerinizi ve yüzünüzü soğuk su ile yıkamaya çalışın. Bunlara rağmen çarpıntı sık sık tekrarlıyor ve bununla birlikte nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısı oluyorsa başka bir kalp problemini işaret eder. Böyle durumlarda bir hekime başvurmanız en doğrusu. Kalp çarpıntısını ve kalp hastalığı riskini önlemek için düzenli egzersizler yapılarak formda kalmaya özen gösterilmeli. Sigara ve alkolden uzak durun. Düzenli ve dengeli beslenin boyunuz ile orantılı kilo da kalmaya dikkat edin.
    ]]>
    Psikolojik Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/psikolojik-kalp-carpintisi.html Thu, 06 Dec 2018 07:49:10 +0000 Psikolojik Kalp Çarpıntısı, Kalp çarpıntıları kimi zaman önemsenmeyecek şiddette kimi zaman ise tehlikelidir. Kalbin heyecanlı anlarda, korkunca, birini görüp düşününce çarpması normaldir. Fakat asıl dikkat edilmesi gereke Psikolojik Kalp Çarpıntısı, Kalp çarpıntıları kimi zaman önemsenmeyecek şiddette kimi zaman ise tehlikelidir. Kalbin heyecanlı anlarda, korkunca, birini görüp düşününce çarpması normaldir. Fakat asıl dikkat edilmesi gereken husus; tekrarlayan çarpıntıların olduğu zamanlardır. Sık tekrarlayan kalp çarpıntıları sağlığımızın tehlikede olduğunu düşündürür ve bizi korkutur.

    Çarpıntıların nedeni; yersiz kalp atışları veya kalbin olması gerekenden daha hızlı çalışması olabilir. Eğer çarpıntı çok sık tekrarlamaya başlar ise bununla beraber baş dönmesi ve baygınlık hissi, göğüste ağrı, halsiz hissetme de varsa bu durum kalbinizde bir sorun olduğunun ihtimalini gösterir. Böyle bir durumla karşılaşınca mutlaka ilgili bir doktora başvurmakta fayda var.

    Hangi durumlarda kalp çarpıntısı psikolojiktir

    Çarpıntı çoğu insanda paniğe neden olur ve korku yaratır. Söylediğimiz gibi bu çarpıntılar her durumda ciddi bir kalp hastalığına işaret değildir. Herhangi bir stres durumunda, göğüs kasların soğuk algınlığı sonucu kasılmasıyla, endişe ve korku nedenleriyle oryaya çıkan kalp çarpıntıları çoğu zaman psikolojik kökenlidir. Kimilerinde nikotine karşı aşırı duyarlılıktan dolayı da sigara içer içmez kalp ritminde sıra dışı çarpıntılar meydana gelir. Kahve ve çayda bulunan kafein de çarpıntıya sebep olabilir. Aşırı çalışma sonucu meydana gelen yorgunluklarda çarpıntıyı artırabilir. Bütün bu nedenlerle meydana gelen çarpıntıların büyük çoğunluğu psikolojik olarak insanları endişelendirmektedir. Oysa bu saydığımız nedenlerden dolayı oluşan kalp ritm bozuklukları bu belirtilen durumlarda normaldir. Bu durum acele işlere koşturan, aile ve iş hayatında büyük stresler yaşayan insanlarda da meydana gelir. Eğer bu çarpıntılar sizi rahatsız edecek derecede ise; bunun nedeninin stres, yoğunluk, kafein, sigara, alkol tüketimi veya ruhsal problemler kaynaklı olup olmadığını araştırmanızda fayda var. Paniğe kapılmadan, eğer sigara kullanıyorsanız sigara tüketimi azaltın veya bırakın aşırı alkol ve kafein almaktan sakının stres ve aşırı yoğun iş temposundan uzak durun ve durumu bir de bunlardan sonra takip edin. Çarpıntı bunları yaptıktan sonra da devam ederse ciddiye alınması gereken bir durum söz konusudur. 

    Psikolojik Kalp ÇarpıntısıNöbetler halinde gelen çarpıntı varsa nöbet anında şu durumlardan faydalanın:

    İlk yapmanız gereken şey, bu durumun ileride de yaşanabileceğini hesaba katarak bir doktordan randevu almak olmalıdır. Daha sonra çarpıntı atağını atlatmak için takip edeceğiniz yöntemler; derin ve güçlü bir şekilde öksürün ve ıkınma manevraları yapın. 20-30 saniye boyunca burun ve kulaklarınızı tıkayarak üfleyin. Soğuk veya buzlu bir içecek içmeye başlayın. Ellerinizi çok soğuk su ile doldurulmuş bir kaba daldırın ve bekletin. 

    Kalp çarpıntıları çok sık tekrarlıyorsa kesinlikle tıbbi yardım gerektiriyordur. Özellikle yaşlı insanlarda ciddi sorunlar yaşanabilir. Yaşlı insanlarda daha hassas ve duyarlı olmak gerekir. Kimi zaman kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da çarpıntı meydana gelebilir. Bazı ilaçlar kan basıncını arttırır bu da kalp çarpıntısına yol açabilir. Kimi hastalarda da tiroid bezlerinin aşırı çalışması yani hipertiroid çarpıntıya neden olur. Yine aynı şekilde şeker hastalarında veya idrar söktürücü ilaç kullanan hastalarda da çarpıntı görülür. 

    Çoğu zaman çarpıntılar tehlikeli değildir. Fakat tekrarlaması, şiddetinin artması nöbetler halinde gelmesi durumunda tehlike sinyali olarak algılayıp önlemler alınmalıdır.
    ]]>
    Uyanınca Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/uyaninca-kalp-carpintisi.html Thu, 06 Dec 2018 08:54:29 +0000 Uyanınca kalp çarpıntısı, genel olarak uykudan kalkar kalkmaz başlayan ve bazen çok şiddetli devam eden kalp çarpıntısı olabilmektedir. Canlıların çoğunda kalp atımı kişi için normal olan bir durumdur. Fakat bazı durumlard Uyanınca kalp çarpıntısı, genel olarak uykudan kalkar kalkmaz başlayan ve bazen çok şiddetli devam eden kalp çarpıntısı olabilmektedir. Canlıların çoğunda kalp atımı kişi için normal olan bir durumdur. Fakat bazı durumlarda hızlı kalp çarpıntısı kişiye bir vuruntu hissi uyandırır ve kalp ile ilgili önemli bir sorun olduğu akla gelen ilk düşünceler arasında yer alır. Yetişkin bir kişide normal olarak kalp dakikada genellikle 60-100 arasında doğru bir şekilde atış yapar. İnsanlar uykudan uyanınca bazen bu artış sayısı hissedilir bir şekilde 100'ün üzerine çıkar ve bu önemli bir rahatsızlık olabileceği gibi aynı zamanda kişi içinde rahatsız edici bir boyut haline gelebilir. 

    Uyku halinde iken kişiler gün boyu stres ve günün verdiği yorgunluk ile buna bağlı olarak uyku halinden birden hızlı bir kalp çarpıntısı ile uyanabilirler. Fiziksel olarak yani çok kilo veya aşırı zayıflık da çarpıntı yapabilir ve zihinsel bazı durumlar kişide çarpıntı hissine neden olabilir. Bu durum normal olabileceği gibi çok sık tekrarladığı ve uyku halinde iken daha sık karşılandığı taktirde uzman bir doktor tarafından kontrol yapılması en doğru karar olacaktır. Bazen açıklaması olamayan ve bazı nedenlerden dolayı çarpıntı da olabilir. Bu tarz durumlarda da çok sık sizi gece uykunuzdan uyandırıyorsa bu da önemli altta yatan bir sağlık sorununun uyarısı olabilir. Yaşamımızın genellikle bir bölümünde kalp çarpıntısı olabilmektedir. Bunun bu şekilde olması ille kalp hastalığının olduğuna hemen karar verilmemelidir ve panik yapılmamalıdır. Çünkü aşırı panik durumlarda daha fazla kalp çarpıntısına yol açar. Bu tarz durumlar çoğu sağlıklı kimselerde de görülebileceği düşünülmelidir. Sadece önemli olarak dikkat edilmesi gereken şeyler bu belirtilerin sürekli devamlılığı ve nefes alıp vermede zorluk, göğüs ağrısı, aniden bayılma, baş dönmesi ve sürekli baş ağrıları gibi bazı önemli belirtilerin bu uyanınca kalp çarpıntısına eşlik ediyor olmasıdır. Bu tarz belirtilerin oluştuğu durumlarda kişi, uykudan aniden uyanarak kalkabilir ve hissedilir bir durumda uyanır. 

    Uyanınca Kalp ÇarpıntısıUyanınca kalp çarpıntısına sebep olabilecek faktörler
    • Gün içerisinde sürekli olarak stres yaşanmasına yol açan olaylar veya durumlar.
    •  Yatmadan önce aşırı sigara, kahve ve alkol gibi zararlı içeceklerin içilmesi.
    •  Yatmadan önce hareket yapılması yani olduğundan fazla tempolu hareketlerde bulunmak. 
    • Yarın yaşanacak olaylara ilişkin planlar yapılarak endişe halinde yatılması.
    • Astım rahatsızlığı, aşırı öksürük, yüksek tansiyonu olan kişiler, soğuk algınlığı ve buna benzer hastalıklar da kullanılan ilaçlar da yan etkileri olabileceği için etki edebilmektedir.
    • Hamilelikte ve adet dönemlerinde olabilmektedir.
    • Yüksek miktarda vücuttaki ateş ısısının artışı.
    • Oksijen açısından kanın yeterli oksijen almamasına.
    • Akciğer hastalıkları.
    • Kolesterol düzeyinin normalinden yüksek olmasına.
    • Yatmadan önce çok tüketilmiş olay yağlı yiyecekler. 
    Uyku halinde iken birden uyanarak kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir ve zararsız olan faktörler arasında yer alır. Bu nedenden dolayı bu tarz durumlara dikkat edildiği sürece uyku halinde ve uyanınca olan kalp çarpıntısı oldukça normale dönerek sağlıklı bir yaşam için olanak sağlar. Aniden kalp çarpıntısı ile uyanan kişilerin diğer yapması gereken en önemli şeylerden biriside hemen bulunduğu odanın penceresini açıp temiz hava almak ve bu durum geçene kadar açık ortamda bulunmaktır.
    ]]>
    Strese Bağlı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/strese-bagli-kalp-carpintisi.html Fri, 07 Dec 2018 01:55:30 +0000 Strese bağlı kalp çarpıntısı, dahiliye ve kardiyoloji polikliniklerine müracaat eden hastalardaki şikayetlerin en başında gelir ve müracaat eden hasta olanların yüzde 10-35'ni oluşturmaktadır. Çoğunlukla altta yatan neden Strese bağlı kalp çarpıntısı, dahiliye ve kardiyoloji polikliniklerine müracaat eden hastalardaki şikayetlerin en başında gelir ve müracaat eden hasta olanların yüzde 10-35'ni oluşturmaktadır. Çoğunlukla altta yatan neden çok pek nadir olarak hayatı tehdit eden ritm bozukluğundan kaynaklanabilir. 
     
    Sinirsel çarpıntılar, fazladan kalbin hızlanması başka bir deyişle taşikardi şeklinde olabilir. Bazen de kalp atışlarında düzensizlikle izleyen ekstra sistol olarak bilinen çarpıntı türü belirir. Her biri yaşamında bir defa dahi olsa sinirsel çarpıntı geçirmiştir. Sevgiliyle ilk bakışmada, patronla yapılmış olan kavgada çarpıntı olmuştur. Kalp yerinden çıkacakmış şeklinde atmaya başlar, beraberinde ağız kuruluğu, baygınlık duygusu olabilmektedir. Bir takım hastalar bayılacakmış hissi yaşarlar. Çarpıntı yakıntıları sürekli baskı altında hayatını sürdüren duygusal insanlarda fazla görülür. Sinirsel huzursuzluk yahut gerginlik halinde olan, sürekli kendini zahmet içerisinde hisseden kişiler adeta başlarına iyi olmayan bir şey gelecekmiş benzeri bir his hissederler ki bu çoğunlukla çarpıntıyla beraber olabilir. 

    Kimlerde Sıkça Görülür
    Bu hastalar uykularının düzenli olmadığını, erken çok yorgun kalktıklarını söylerler. İçlerinde daima bir sıkıntı vardır, çabuk öfkelenirler. Panik hastalarında da çarpıntı ön plandadır. Panik atak şikayeti olan hastalar dostlarıyla beraber konuşurken dahi ansızın boğulma ve ölme korkusuyla beraber, çarpıntı şikayetiyle doktora koşarlar. Çarpıntı hasta aracılığıyla farklı biçimlerde anlam edilebilir. Kalp çarpıntısı, kalbin çabuk, kuvvetli veya düzensiz çalışması olarak adlandırılabilir. Tıp dilinde taşikardi, kalbin çabuk (dakikada 100'ün üzerinde) atması, aritmi sorunu kalbin düzensiz çalışması olarak tanımlanır. Bunlar kuvvetli çarpıntılar, çabuk çarpıntılar veya düzensiz atımları göğüste tarif ettikleri benzeri boyunda veya en başta da tanımlayabilirler. çok iş ve yorgunluk sebebiyle meydana gelen çarpıntı da vardır. Aceleci insanlarda eviyle, işiyle kritik sıkıntılar yaşayanlarda veya farkına varmadığı bir sıkıntı sebebiyle bunalıp sıkılanlarda da çarpıntı ortaya çıkabilir. Şayet sizi huzursuz edecek bir çarpıntıyla karşın karşıyaysanız, ilk öncesinde pek miktarda kahve, çay, içki tüketimi veya ruhi bir problemden mi kaynaklandığını araştırın. Panik yapmayın. Kilo sorununuz varsa zayıflayınız. Şayet nöbetler şeklinde iştirak eden çarpıntılardan yakınıyorsanız nöbet hemen aşağıdaki manevralardan istifade etmeye çalışın. Daha sonrasında doktor kontrolü için gün almayı unutmayın. 

    Strese Bağlı Kalp Çarpıntısıİşte çarpıntı atağını savuşturmada kullanılabilecek başlıca yöntemler: 
    • Derin ve kuvvetli bir biçimde öksürün. 
    • Ikınma manevrası yapınız. 
    • 20-30 saniye süresince kulağınızı ve burnunuzu kapatın ve üflemeye çalışın. 
    Kalp Çarpıntısını Tetikleyen Etkenler
    • Buzlu bir içecek için yahut ellerinizi çok sıcak olmayan soğuk su ile doldurulmuş bir kaba daldırın. 
    • Tıp dilinde palpitasyon olarak bilinen çarpıntının sebepleri çeşitlidir. Bir kalp rahatsızlığı mevzu bahis değilse; aşırı sigara kullanımı, içki, yorgunluk, sinirlenme, kansızlık, hazımsızlık, çay yahut zehirlenmelerden kaynaklanabilir. Kafein türünden maddeler, yüklü baskı, içerisinde adrenaline benzer maddelerin yer aldığı bir takım ilaçlarla da kalpte düzenli olmayan atımlar oluşabilmektedir. Bilhassa bronş genişletme etkili ilaçların (kronik bronşit ve astım rehabilitasyonunda kullanılanlar) tüketimi esnasında çarpıntılar meydana gelebilir. İlaçların devam edip etmeme ile ilgili doktorunuzla konuşmalısınız. 
    •  Çarpıntı şikayetiniz olduğunda elinizi göğsünüzün üst kısmına koyarak yahut nabzınızı bulundurarak kalp atışınızı sayın ve düzgün olup olmadığına bakın. Bu veriler ardından tanı koymak tarafından doktorunuzun çok pek işi]]> Bebeklerde Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/bebeklerde-kalp-carpintisi.html Fri, 07 Dec 2018 21:28:22 +0000 Bebeklerde Kalp Çarpıntısı; meydana gelmesi fazla bir şekilde gözükmeyen bir olay olsa bile, son senelerde oldukça fazla bir şekilde meydana gelmektedir. Kalp hastalıkları bebek doğmadan önce anne karnında da meydana gelebili Bebeklerde Kalp Çarpıntısı; meydana gelmesi fazla bir şekilde gözükmeyen bir olay olsa bile, son senelerde oldukça fazla bir şekilde meydana gelmektedir. Kalp hastalıkları bebek doğmadan önce anne karnında da meydana gelebilir veya bebeğin doğumundan sonra da oluşabilir. Çoğunlukla çocukluk zamanında karşılaşılan kalp hastalıkları doğumdan gelmekte olan kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalığı cinsine göre bazı bebeklerde doğduğu zaman şikayetlere sebep olabildiği gibi bazı bebeklerde de herhangi bir şikayete sebep olmamaktadır. Doğum esnasında oluşan kalp hastalıklarının sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bazı hastalıkların var olmasını ve yanlış hayat biçimi şeklindeki etkenlerinde sebep olduğu varsayılmaktadır.

     Hamilelik döneminde kullanılmakta olan zararlı maddeler, sigara, alkol yada öbür zararlı maddeler, hamilelik zamanında geçirilmiş olan enfeksiyonel hastalıklar, hamilelikte çekilmiş olan içeriğinde radyasyon bulunduran tanısal görüntüleme yolları, annede şeker hastalığı meydana gelmesi, kalp hastalıkları oluşması, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol şeklindeki hastalıkların bulunması şeklindeki sebepler bebeğin doğuştan kalp hastalığı ile doğmasına neden olabilir. İlk doğan bebek kalp hastalığı ile doğmuş ise ikinci doğan bebeğinde kalp hastası olma olasılığı oldukça fazladır. Özellikle akraba evlilikleri birden fazla hastalığa sebep olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da oldukça fazla olasılık taşımaktadır.

     Bebeklerde kalp çarpıntısı belirtileri; Kalp hastalığı ile doğmuş olan bebeklerin dudak, tırnak ve ayak kısımlarında morarma biçiminde renk farklılıkları meydana gelebilir. Bu durum fazla önemli değil şeklinde görülse de ağlama sırasında morarma belirgin olan bir duruma gelir. Ayrıca kalp çarpıntısı bulunan bebeklerde soluk almada güçlük çekme, annesini emerken çabuk bir şekilde yorulma, kendi yaşıtlarına nazaran daha zayıf bir şekilde kalma ve ayak bileklerinde şişlik oluşması gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

     Son senelerde bebeklerde meydana gelen kalp hastalığı bebek doğmadan önce teşhisi yapılabilmektedir. Daha sonra meydana gelen kalp rahatsızlıkları da gribal enfeksiyon yada öbür belirtiler ile kendini gösterebilir. Bebeklerde kalp çarpıntısının oluşma sebebini teşhis etmek için ilk önce muayene edilir ve gerektiği takdirde elektrokardiyografi (EKG) testi yapılır.

     Bebeklerde Kalp ÇarpıntısıBebeklerde kalp çarpıntısı tedavisi; Bebeklerde oluşan kalp hastalıklarının tedavisinde hastalığın cinsi teşhis edilmesinin ardından tedavi planı altta yatmakta olan hastalığa göre yapılır. Çarpıntıya kalpteki ritim bozukluğu sebep oluyor ise sebep olan ritim bozukluğunun tedavisi bebeklerde ilaç tedavisi ile yapılırken, 5-6 yaşına geldiği zaman radyo frekans ablasyon tedavisi ile ritim bozukluğu yok edilebilir.

     Çarpıntının sebebi kalp deliği ise açık kalp ameliyatı yapılarak deliği kapatma yolu uygulanır ve 5-6 yaşının ardından son senelerde açık olan kalp ameliyatı yapılmadan anjiyografik yol ile damardan girilerek özel bir cihaz ile deliğin kapatılması olayı yapılabilir. Bu yolun risk miktarının açık kalp ameliyatlarına nazaran daha az bir şekilde olduğu bilinmektedir. Tedavinin yapılmasının ardından bu çocuklar hayatlarına normal bir biçimde devam ettirebilirler.

     ]]>
     Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/nefes-darligi-kalp-carpintisi.html Sat, 08 Dec 2018 15:43:48 +0000 Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı, İnsanın kendi kalp atışı sesini normalinden daha fazla hissetmesi kalp çarpıntısından kaynaklıdır. Nefes darlığı ile kalp çarpıntısı çoğu zaman sinirsel kaynaklı olmaktadır. Kalp ça Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı, İnsanın kendi kalp atışı sesini normalinden daha fazla hissetmesi kalp çarpıntısından kaynaklıdır. Nefes darlığı ile kalp çarpıntısı çoğu zaman sinirsel kaynaklı olmaktadır. Kalp çarpıntısı aşırı spor sonrasında oluşan yorgunluk yada başka sebepten kaynaklı meydana gelen vücut yorgunluğundan veya gün içerisinde bir olaya sinirlenmekten olur. Günümüzde nefes darlığı ile kalp çarpıntısı insanlar tarafından en çok şikayet edilen bir rahatsızlıktır. Bu şikayetler rahatsızlığı bağlı sebeplerden kaynaklanabileceği gibi bazende önemli sorunların habercisi de olmaktadır. Sonu ölüme yol açabilecek nefes darlığı ve kalp çarpıntısı sorunları olabilmektedir. Bu sebepten dolayı geciktirilmeden alanında uzman bir doktora başvurulup nefes darlığı ve kalp çarpıntısının sebeplerini öğrenmek gereklidir. Sağlıklı bir bireyde kalp atımı 60-100 atım civarındadır. Kalp çarpıntısı tek başına bir sorun teşkil etmez ama nefes darlığı ile birlikte görülmekte ise damar hastalığını veya kalp hastalığını işaret ediyor olmaktadır. 

     Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı Nedenlerinin Araştırılması

     Nefes darlığı ile kalp çarpıntısının hangi koşullarda ve neyden kaynaklandığını araştırmak gerekmektedir. Bu rahatsızlığın araştırılması için öncelikle şikayetin başlama ile bitiş zamanı, bu şikayetlerin yanı sıra bayılma ve baş dönmesi gibi şikayetlerin olup olmadığı teşhisin konmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Panik atak, egzersiz, alkol, kansızlık, endişe, kalp hastalıkları, korku ve stres nefes darlığı ile kalp çarpıntısının şikayetlerini oluşturmaktadır. Bu görülen şikayetlere ek olarak, kişi eğer fazla kilolu ise kilolarını da hızlı bir şekilde vermesi gereklidir. Beslenmesine ve uyku saatlerine de oldukça özen göstermelidir. Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı riskini azaltmak için stres ve sigaradan uzak durulmalı, düzenli egzersiz yapılmalı, aşırı kilo alımından uzak durulmalı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Dengeli ve düzenli beslenmemek her türlü hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır.

     Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısı
     Nefes Darlığı Kalp Çarpıntısında Yapılması Gerekenler

     Nefes darlığı ile kalp çarpıntısı şikayeti başladığı zaman, panik ve endişe yapmadan rahat bir yere oturarak gevşemeye ve sakinleşip dinlenmeye çalışın. Aynı zamanda da öksürmeyi yada soğuk içecekler içmeyi de deneyebilirsiniz. Kalp yetmezliği görülen kişiler de ise zor nefes alıp verme, baygınlık ve çarpıntı görülmektedir. Kalp yetmezliği durumunda el ve ayak şişme, yüz, ayak yada elde morarma ve iştahsızlık görülebilir. Aşırı kansızlıkta kalp çarpıntısına ve nefes darlığına neden olabilmektedir. Kansızlığın en önemli sebebi ise düzensiz beslenme şeklidir. Aynı zamanda nefes darlığı ile kalp çarpıntısı yüksek tansiyonun da belirtileri arasında yer almaktadır. Nefes darlığı ve kalp çarpıntısı, panik atak rahatsızlığında da görülmektedir. Titreme, aklı kaybetme korkusu, gerçek dışılık hissi, ölüm ve şiddetli kalp çarpıntısı panik atağın belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer kişide meydana gelen panik atak tedavi edilmez ise ağır depresyon riski artabilir. Kişi intihara dahi teşebbüs edebilir. Bu rahatsızlığı bulunan hastalara bazı tedavi yöntemleri ile panik atak ve kaygıyı kontrol altına alınması hakkında bilgilendirilebilir.

     ]]>
     Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/yemekten-sonra-kalp-carpintisi.html Sat, 08 Dec 2018 16:03:59 +0000 Yemekten sonra kalp çarpıntısı, genel olarak sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Bazen saatler boyu süren açlık belirtilerinden sonra hemen hızlı bir şekilde yemek yenilmesi sırasında adrenalin, büyüme hor Yemekten sonra kalp çarpıntısı, genel olarak sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Bazen saatler boyu süren açlık belirtilerinden sonra hemen hızlı bir şekilde yemek yenilmesi sırasında adrenalin, büyüme hormonu yükselir ve karaciğerde yağ ve proteinlerden çok uzun süre aç kalındığı için yenilen tüm besinler direk yağ ve şekere dönüşmeye başlaması hızlı çarpıntı oluşumuna neden olabilmektedir. Tabi normal olarak da bunla beraber yükselmiş olan adrenalin çarpıntıya da etki etmiş olur. Aslında yemekten sonra kalp çarpıntısı her zaman bir kalp hastalığı olduğu anlamına gelmemektedir. Kişilerde kansızlık olabileceği aynı zamanda çok fazla vücut hareketleri yaparak bunun sonucunda fazla efor kaybı olan insanlarda kalbin olduğundan hızlı çarpması normal olarak karşılanmaktadır. Buna bağlı olarak  dokuların oksijen ihtiyacını karşılaması için vücuttaki organizmaya ve çevresine olduğundan çok kan gitmesi gerekir ve bu durumda kalp hızlı atmaya başlar. Yemek sırasında, yemek öncesi veya sonrası içilen içeceklerin çarpıntı yapması çarpıntıya etki eden diğer sebepler arasında yer almaktadır. Bu yüzden çay, kahve, sigara, alkol vb. İçeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.

     Yemekten sonra kalp çarpıntısı hızını normale düşürmek için yapılması gerekenler
     • İlk olarak yenilen yemek özellikle katı veya ekmek yanında yeniyor ise ağız içerisinde daha küçük lokmalar alarak çiğnenmesi daha çabuk sindirim yapılmasına yardımcı olur uzun uzun çiğnemek, şişkinlik ve ağırlığı ortadan kaldırmış olmaktadır.
     • Sofrada iken çok fazla tamamen doyarak  kalkılmamalı ve olabildiğince küçük porsiyonlardan tercih edilmelidir. Ölçülü yemek yemek her zaman en doğru seçim olsa gerekir.
     • Yemek sırasında rahatsız edici ve dar olan giysiler giyinilmemesi gerekir. Kemer gibi sıkan mideyi rahatsız eden aksesuarlar hemen çıkarılmalıdır.
     • Yemekten sonra ve yemek sırasında olabildiğince şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
     • Uyku hali genellikle yemekten en az iki saat sonra olması gerekir. Yani yemek ile yatma arasında belli bir zaman dilimi geçmeden yatılmamalıdır.
     • Yatarken sağ tarafa doğru yatılmamalıdır. Çünkü mide yemeği sağ taraftan sindirim yapmaya başlar.  Aksi taktirde mide borusunda yanma hissi oluşur.
     • Yemek yedikten sonra kalp çarpıntısını biraz olsun engellemek için yemekten hemen sonra eğilme gerekiyorsa bunu dizler bükülerek yapılması midenin işlevini yapmasını engellemeden yapmış olmaktır.
     • Tüketilen yiyecek ve içecekler aşırı soğuk veya sıcak olması da çarpıntıya etki edileceğinden  yiyeceklerin ılık olmasına dikkat edilmesi gerekir.
     • Yemek yenildikten hemen sonra uzanılması da yanlış durum olarak kabul edilir. Çünkü yemek tamamen hazmedilmediği için ağza kadar gelen acımsı koku yemeğin eritilmediği anlamına gelmektedir.
     • Çikolata veya aşırı şekerli tatlıları yemekten önce veya sonra tüketmeye çalışmak gerekir.
     • Gazlı veya asitli yiyeceklerden uzak kalınması da çarpıntıyı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
     • Et suyu gibi çok yağlı sularda yapılmış olan çorbalar içilmesi de etki etmektedir. Bu yüzden uzak kalmak gerekir.
     • Alkol, sigara gibi zararlı içeceklerden uzak kalınması gerekir.
     • Çiğ soğan veya sarımsak gibi yiyeceklere oldukça dikkat edilmesi gerekir.
     Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
     Bunlara dikkat edildiği taktirde yemekten sonra kalp çarpıntısı oldukça en aza düşmüş olacaktır. Daha çok sağlıklı ve kalbe iyi gelen yiyecekler tüketilmesi gerekir. Lahana, zeytinyağı, karnabahar, patates, baklagiller, meyve olarak muz,  meyan kökü gibi güçlü mide koruyucu besinler tüketilmesi gerekli ve önemlidir. Bunlara rağmen yemekten sonra veya herhangi bir zaman dilimi içerisinde kalp çarpıntısı olduğundan fazla atıyor ve çok sık tekrar ediyorsa hemen uzman hekimler tarafından kontrol yapılması gerekir.
     ]]>
     Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-carpintisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 10:39:37 +0000 Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, kalpte çarpıntı kalbin veya tiroit gibi organların hastalıklarının habercisi olabilir. Genellikle kalp çarpıntısının yanında kasılma, kalbin ritim bozukluğu, aniden terleme gibi şikayetlerle Kalp çarpıntısına ne iyi gelir, kalpte çarpıntı kalbin veya tiroit gibi organların hastalıklarının habercisi olabilir. Genellikle kalp çarpıntısının yanında kasılma, kalbin ritim bozukluğu, aniden terleme gibi şikayetlerle birlikte gözlendiği görülür. Vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırmaları gerekir. Kalp çarpıntısı olan kişilerin hayatında bazı şeylere dikkat ederek bu çarpıntılarının giderilmesine katkı sağlamaları gerekir. Bunun için kullanılan doğal otlar ve egzersizler ile kalp çarpıntısının hafifletilmesi sağlanır. Çarpıntıya iyi gelen birçok ot vardır. Bunların doğru kullanımıyla oluşan kalp çarpıntısının yavaş yavaş giderilmesi sağlanır.

     Kalp çarpıntısına iyi gelen doğal bitkiler
     Sürekli tekrar eden kalp çarpıntılarının geçmesi için doğada bulunan bitkilerin kullanılması tedavi için önemlidir. Bunun için nane kullanılarak vücudun gevşemesi sağlanırken; nanenin bir miktar suya karıştırılarak tüketilmesi halinde çarpıntılarda azalma gözlenir. Ayrıca lavanta çiçeğinin yaprakları kaynatılarak içildiğinde kalp çarpıntılarında azalma gözlenir. Mercanköşk denen bitkinin yaprakları kaynatılarak oluşan suyunun içilmesi ile de kalp çarpıntılarının azalması sağlanır.

     Kalp çarpıntısını geçirmek için yapılacak karışım
     Oğul otu, karabaş otu, civanperçemi, mentollü nane, biberiye, ökse otu, akdiken çiçeği, kuşkonmaz, lavanta çiçeği, fesleğen, kekik, gül yaprağı, kantaron çiçeği, portakal çiçeği, mine çiçeği, alıç çiçeği gibi bitkilerin karıştırılmasıyla aç veya tok karnına yapılacak sıcak karışım sayesinde kalpte bulunan hızlı çarpıntılarının azaltılması sağlanır. 

     50'şer gram tarçın, Kakule tohumu, günlük sakızı, kereviz tohumu bir kilo bala karıştırılarak hazırlanan karışımdan günlük her öğün aç karnına bir yemek kaşığı tüketilmesi halinde çarpıntıların giderilmesi sağlanır. Ancak bu karışım düzenli olarak kullanıldığı zaman kalp çarpıntılarının azalması sağlanmış olur.

     Kalp çarpıntısının giderilmesi için yapılacak egzersiz ve uygulamalar
     Kalp çarpıntısı fiziksel hastalık veya psikolojik nedenler ile meydana geldiği gözlenirken; kullanılan ilaçların etkisiyle meydana geldiği de gözlenir. Ancak psikolojik ve strese dayalı olarak oluşan kalp çarpıntısı şikayetlerinin giderilmesi için bazı uygulamalar yapılır.

     Öksürme, şiddetli kalp çarpıntısı meydana geldiği zaman kalp ritminin yeniden düzenlenmesi için sık sık öksürmek kalp çarpıntısının düzenini sağlamak için önemlidir. Çarpıntı kısa süre olduğun zaman hafif öksürükler keserken; uzun süre çarpıntı meydana geliyorsa öksürme miktarı uzatılır ve çarpıntının giderilmesine katkı sağlanmış olur.

     Pozisyon değiştirme, şiddetli kalp çarpıntısı olduğu zaman masa başında oturuluyorsa kalkıp hareket etmek gerekir. Bu durumda yapılması gereken panik olmadan ayağa kalkarak kolları geriye gerip, göğsü ileri doğru çıkartarak derin nefes alıp hareket etmektir. Pozisyon değiştirmek kalp çarpıntılarının azalmasında önemli bir yöntemdir. Aynı pozisyonda sürekli durulması kalp çarpıntısının artmasına neden olabilir. Oturarak çalışan kişilerin belirli aralıklarla kalkıp hareket etmesi gerekir. Böylece bu sıkıntının oluşmasının önüne geçilir.

     Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir
     Soğuk su, şiddetli kalp çarpıntıları üzerinde soğuk suyun inanılmaz etkileri vardır. Soğuk su sinirler üzerinde uyarıcı etkisinden dolayı kullanıldığı zaman kalp çarpıntısı esnasında önemli etkiler yaratır. Soğuk suyla yüz yıkamak veya bir bardak soğuk suyu kafadan dökmek kalp çarpıntılarının giderilmesini sağlar. Ev gibi ortamlarda kalp çarpıntısı şiddetleniyorsa kişinin hemen soğuk suyla duş alması tavsiye edilir. Böylelikle soğuk su sinirleri uyardığı için kalpte oluşabilecek başka hastalıkların oluşumunu engeller.

     Açık Kalp Ameliyatı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/acik-kalp-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 17:54:25 +0000 Açık kalp ameliyatı, hastanın göğüs bölgesinde yapılan kesiyle kalpte, kaslarda, kalp kapakçığı ve arterlerdeki sorunların giderilmesini sağlayan bir operasyondur. Bu ameliyat bazen geleneksel kalp ameliyatı olarak tanımlanır Açık kalp ameliyatı, hastanın göğüs bölgesinde yapılan kesiyle kalpte, kaslarda, kalp kapakçığı ve arterlerdeki sorunların giderilmesini sağlayan bir operasyondur. Bu ameliyat bazen geleneksel kalp ameliyatı olarak tanımlanır. Günümüzde büyük kesiler yapılmadan da gerçekleştirilebilen kalp ameliyatı yöntemleri de bulunmaktadır. Açık kalp ameliyatı kalbe kan ve oksijen taşıyan damarlarda daralma olduğunda, zorlanma söz konusu olduğunda yapılabilir. Bu sorun damar sertliği olarak tanımlanır. Bu koroner arter damar çeperlerinde yağlı maddelerin birikimiyle plaklar oluştuğu zaman yaşanır. Plaklar damarın daralmasına neden olur ve kan taşınması engellenir. Kalbe yeteri miktarda kan ulaşmadığı zaman kalp krizi riski artar. Açık kalp ameliyatı olacak hastalar ameliyata doktorun önerileri doğrulusunda hazırlanmalıdır. Kullandığı ilaçları kesmeli, özellikle kan sulandırıcı ilaçları en az 2 hafta önceden bırakmalıdır. Ameliyattan önceki gece yemek yemeyi kesmelidir. Bütün vücudu bakteri öldüren özel bir sabunla yıkanmalıdır. Bu önlem ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonları önleyebilir.

     Açık kalp ameliyatı neden yapılır
     • En önemli sebep damar sertliği oluşmasıdır
     • Kalpte zarar gören bölgelerin onarılması için
     • Vücuda kanı taşıyan kalp kapakçıklarının onarılması ya da değiştirilmesi için
     • Zarar gören kalbin değiştirilmesi yani kalp nakli için
     • Kalp atım ritminin düzenlenmesi için tıbbi araçların takılması gerektiğinde, açık kalp ameliyatı yapılır.
     Açık Kalp AmeliyatıAçık kalp ameliyatı nasıl yapılır

     Bu ameliyatın süresi yaklaşık 4-6 saat devam eder. İlk aşamada hastaya genel anestezi verilir. Bu sayede hastanın acı çekmesi, yapılan işlemleri duyması engellenir. Cerrah tarafından hastanın göğsüne 8-10 inçlik bir kesi açılır. Burası göğüs kemiği ile kalbi kapsar. Kalp ortaya çıktığında, hastanın kalp akciğer bypass makinesine bağlantısı yapılır. Makineyle kan ameliyat edilen kalbe kan taşır. Bazen ameliyat sırasında bu makine kullanılmayabilir. Hastanın sağlıklı olmayan arterine yeni yol sağlanması için arter kullanılır. Son aşamada göğüs kemiği telle kapatılarak, kesi dikişi yapılır. Bu tel vücutta kalır. Ameliyatın sonunda hasta uyanınca göğsünde 2-3 tüp olur. Bunlar kalp çevresinde olan zararlı sıvıların dışarıya atılmasını sağlar. Kalp atışlarının izlenmesi içinde bir makineye bağlı olur. Bir hemşire hastaya her zaman yardımcı olur. Hastanın normal odaya alınması 3-7 gün sonra gerçekleşir.

     Açık kalp ameliyatı riskleri nelerdir
     • Hastalarda göğüs yarasından kaynaklanan enfeksiyon gelişebilir. Bu daha çok aşırı kilolu olanlarda ve diyabet hastalarında görülür.
     • Hastaların kalp krizi geçirme riski, kalp sıkışması gibi sorun yaşaması
     • Kalp ritminin düzensizleşmesi
     • Baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, ateş, hafıza kaybı gibi problemler oluşması
     • Kan kaybı olması
     • Hastanın nefes almada zorlanması
     Açık kalp ameliyatının bunun gibi riskleri bulunabilir. Uzmanlar özellikle bypass makinesinin kullanılmasının sıkışma ve hafıza sorunlarının yaşanma riskini arttırabileceğini belirtirler.

     Açık kalp ameliyatından sonra

     Açık kalp ameliyatı olan hastaların yaklaşık 6 hafta iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Hastanın genel sağlık durumu, yaşı, alışkanlıkları gibi etkenler bu sürece etki eder. Bazen kendisini halsiz, yorgun hisseden hastalar bunların geçici olduğunu düşünebilir. İştahsızlık ve uykusuzluk sorunları yaşanabilir. Bu sürede hastaların en az 6 hafta sırt üstü şekilde yatması gerekir. Ağırlık kaldırmaları da sakıncalıdır. Günlük aktivitelerde, yürüyüşlerde kendilerini yormamaları gerekir. Zaman içinde sarf ettikleri eforu arttırabilirler.

     Hastaların iyileşme sürecinde hasta ziyaretlerine gelenlerle fazla t]]> Gece Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/gece-kalp-carpintisi.html Mon, 10 Dec 2018 00:51:23 +0000 Gece kalp çarpıntısı, Kalp vücudun en önemli organıdır. Kalpte olan herhangi bir rahatsızlık vücudu kötü etkiler. O yüzden kap sağlığına çok dikkat edilmelidir. Çok yağlı ve çok tuzlu yiyecekler kesinlikle tüketilmemel Gece kalp çarpıntısı, Kalp vücudun en önemli organıdır. Kalpte olan herhangi bir rahatsızlık vücudu kötü etkiler. O yüzden kap sağlığına çok dikkat edilmelidir. Çok yağlı ve çok tuzlu yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü kalp sağlığına en çok zarar veren tuz ve yağdır. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak, aşırı sıkıntı ve stres gibi birçok sebepler gece kalp çarpıntısına sebep olur. Kısa ve arada olan kalp çarpıntısı çok önemli bir rahatsızlık değildir. Ama uzun süre ve sık bir şekilde kalp çarpıntısı oluyor ise hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü kalp çarpıntısı uzun süreli olduğu zaman kalp krizine yol açabilir. 

     Gün içinde çok strese ve sinire maruz kalındığı zaman da gece kalp çarpıntısı olur. Bu kalp çarpıntıların sık bir şekilde olursa kalp rahatsızlığına yol açabilir. Panik atak olan kişilerde de gece kalp çarpıntısı görülür. Kişinin rüyasında gördüğü bir olaya çok tepki vererek kalp çarpıntısı olur buda gece uykunun içinde kalp çarpıntısı ile kalkmasına sebep olur. 

     Menopoza giren bayanlarda da gece kalp çarpıntısı görülür. Vücudunu sıcak basar ve boğulduğunu hissederek kalp çarpıntısı ile uyanır. Gece kalp çarpıntısı her yaşta ki insanda görülür.  Yaşlılarda ve yetişkinler de görülen kalp çarpıntıları daha tehlikelidir. Herhangi bir kalp çarpıntısın da hemen doktora gidilmelidir. Her zaman erken tedavi hayat kurtarır. Havaların sıcak olduğu dönemlerde de sıcaktan dolayı da kısa süreli kalp çarpıntıları yaşanır. Bu çarpıntılar kısa süreli ve devamlı değildir. O yüzden sakin kalarak ve soğuk bir şeyler yaparak sakinleşmeye çalışılmalıdır. 

     Sürekli kullanılan ilaçlar gecelerin kalp çarpıntısı yapıyor ise doktora danışarak ilacın değiştirilmesi önerilir. Gece kalp çarpıntıları kalp krizine de sebep olabilir. Kimi yaşlılar gece uykuların da boğulduklarını hissederler. Bu kalp çarpıntısını kalp krizi ile karıştırabilirler. 

     Gece Kalp ÇarpıntısıGece kalp çarpıntısının sebepleri
     • Stres ve korku,
     • İlaçların yan etkisi,
     • Astım,
     • Kalp rahatsızlıkları,
     • Aşırı spor yapmak,
     • Nikotin,
     • Kafein,
     • Kanda ki oksijen değerlerinin düşük olması,
     • Aşırı sıcak,
     • Yorgunluk,
     • Yüksek tansiyon gibi sebepler gece kalp çarpıntısına sebep olur. 
     ]]>
     Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/mide-bulantisi-kalp-carpintisi.html Mon, 10 Dec 2018 14:45:54 +0000 Mide bulantısı kalp çarpıntısı, normalde kalp atışını, çalışmasını hissetmediğimiz halde bazen kalp çarpıntısı olarak tanımlanan kalbin hızlı atması, düzensiz atması gibi sorun yaşanabilir. Bu çeşitli sebeplerden k Mide bulantısı kalp çarpıntısı, normalde kalp atışını, çalışmasını hissetmediğimiz halde bazen kalp çarpıntısı olarak tanımlanan kalbin hızlı atması, düzensiz atması gibi sorun yaşanabilir. Bu çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir ve herkesi etkileyebilir. Çoğu zaman ciddi bir soruna işaret etmese de, insanları tedirgin eden bir durumdur. Kişinin duyduğu endişe kalp çarpıntısının daha uzun süre etkili olmasına da neden olabilir. Bunu tetikleyen sebepler arasında bazen psikolojik etkenler, bazen de beslenmeden kaynaklanan sorunlar olabilir. Ayrıca kalp hastalıkları bulunan kişilerde de kalp çarpıntısı belirti olarak ortaya çıkabilir. Bu türdeki çarpıntılara başka belirtilerde eşlik edebilir. Bunlar arasında göğüste sıkışma, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, göz kararması, nefes alma zorluğu olabilir. Bu kişilerin ihmal etmeden doktora gitmesi gerekir. Özellikle efor sırasında etkili olan kalp çarpıntısı önemsenmelidir. Dinleme sırasında oluşan kalp çarpıntısı daha zararsız etkenlerden kaynaklanabilir. Kalp çarpıntısı mide bulantısı etkisiyle birlikte görülüyorsa, buna sebep olan etkenler genellikle psikosomatik bozukluklardır.

     Kalp normal ritminde çalışırken, çeşitli etkenlerle çalışma düzeni bozulduğunda ritim bozukluğu yani aritmi olur. Kalp atışları kalbin üst kısmındaki doğal uyarı merkezinden gönderilen elektrik dalgasından etkilenip, kalpteki elektrik yollarıyla kalp çok kısa zamanda sarılmakta ve aynı anda kalpte kasılarak, kanı vücuda pompalamaya başlar. Sinüs ritmi denilen bu durum çeşitli etkenlerle sahip olduğu düzenini kaybedebilir. Herkeste bazı zamanlarda düzensiz kalp atışı olabilir. Kalp çarpıntısı olarak tanımlanan bu durum, az sayıda olursa fazla önemsenmez. Ancak normalden az olan yani bradikardi ya da normalden hızlı olan taşikardi, düzensiz kalp atışları mutlaka önemsenmelidir.

     Mide Bulantısı Kalp Çarpıntısı
     Mide bulantısı kalp çarpıntısı neden olur

     Mide bulantısı kalp çarpıntısı etkisiyle birlikte ortaya çıkarsa, bunun beslenmeyle ya da psikolojik sorunlarla alakası olabilir. Bu belirtilerin yanında göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi başka sorunlarda varsa ihmal edilmemelidir. Kalp çarpıntısı sebepleri arasında yüksek tansiyon, kalp kapakçığı hastalıkları, elektrolit denge bozukluğu, kalp ameliyatları, kafein içeren içeceklerin fazla tüketilmesi gibi sebepler olabilir. Kalp çarpıntısıyla birlikte mide bulantısı olduğunda, öncelikle neler tüketildiğine dikkat edilmelidir. Uyarıcı etki yapan kafeinli içecekler yani kahve, kola, çay gibi içecekler fazla miktarda içildiyse, sigara ve alkol tüketildiyse belirtilerin neden ortaya çıktığı konusunda fikir sahibi olunabilir. Bunun dışında kişideki psikosomatik bozukluklarda aynı etkileri gösterebilir. Bu nedenle bir uzmandan destek alınması doğru olur. Özellikle efor sarf edildiğinde mide bulantısı kalp çarpıntısı olursa, ihmal edilmeden doktora gidilmelidir. Bazı kişiler bu etkilerle birlikte panik yapabilir. Bu durum baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı gibi belirtilere de neden olabilir. Fakat her zaman mide bulantısı kalp çarpıntısı önemli bir sorunun habercisi olmayabilir.
     ]]>
     Kalp Hastalıkları https://www.kalpcarpintisi.gen.tr/kalp-hastaliklari.html Tue, 11 Dec 2018 03:34:02 +0000 Kalp hastalıkları, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir ve hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebilir. Belirti verdiklerinde ise en sık; göğüste ağrı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi reaksiyonlarla orta Kalp hastalıkları, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir ve hiçbir belirti vermeden sessizce ilerleyebilir. Belirti verdiklerinde ise en sık; göğüste ağrı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi reaksiyonlarla ortaya çıkmaktadır.

     Kalp hastalığı kalbin pompa fonksiyonlarında aksaklık olmasıdır Bu aksaklık az da olabilir, çok ileri derecelere ulaşmış da olabilir. Son zamanlarda obezite ve kolesterol yüksekliği oranının artması yüzünden kalp hastalıklarında artış görülmektedir. Türkiye’de  4-5 milyon arası kalp damar hastası olduğu bilinmektedir.

     Kalp hastalığının yakınmaları, kadınlarda erkeklere göre daha belirsiz seyretmekte ve bu sebeple çok uyarıcı olmamaktadır. Erkekler daha çok göğüs ağrısı yakınması ile başvururken kadınlarda nefes darlığı, yorgunluk gibi reaksiyonlar şeklinde başlamaktadır.

     Kalp Hastalıkları nelerdir

     • Koroner Arter Hastalıkları
     • Mitral Kapak Hastalıkları
     • Aort Kapak Hastalıkları
     • Aort Anevrizmaları
     • ASD - Atrial Septal Defekt

     Koroner Arter Hastalıkları

     Ölüm sebepleri arasında ilk sırada olan koroner arter hastalıkları, kalp etrafında bulunan ve onu besleyen damarlarda oluşan daralmalar sonucu ortaya çıkar. Hastalık, kendini doğrudan kalp krizi veya göğüs ağrısı ile gösterir. Sol göğüsten başlayıp boyuna ve çeneye yayılan ağrılarda belirtiler arasındadır. Tıkanmış ya da damarların tedavisinde kabul gören üç tedavi yöntemi bulunur: İlaç tedavisi, balon ya da stent takılması ve by-pass ameliyatları.

     Mitral Kapak Hastalıkları

     Kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında bulunan ve kanın geriye kaçmasını engelleyen mitral kapaklardaki sorunlar dejeneratif, romatizmal ve iskemik kapak hastalıkları olarak ortaya çıkar. Efor kapasitesinde düşme, nefes darlığı ve çarpıntı ile kendini belli eden mitral kapak hastalıkları geceleri nefes darlığı ile uyanma şikâyetine de sebep oluyor. Bunun sebebi, hasta uzun süre yattığı için kalbin gelen kanı pompalamakta yetersiz kalmadır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişiler ancak oturur pozisyonda uyuyabilir.  

     Kalp HastalıklarıAort Kapak Hastalıkları

     Aort kapağı aort ile kalbin sol karıncığı arasında olan yarım ay şeklindeki üç yapraktan oluşur. Bayılma nöbetleri, göğüs ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı yakınmaları ile kendini belli eder. Aort kapak hastalıklarının görülme yaşı nedenine göre değişir. Aort kapak alanı normalde 2.5 - 3.5 santimetre arasındadır. Bu alan bir santimetrekarenin altına indiğinde ise ciddi oranda darlıktan söz edilir. Aort kapak alanı darlaşmasında kapak onarımı veya değişimi operasyonları uygulanmaktadır. Biyolojik ya da metalik kapak takılabileceği gibi, kadavradan alınmış organ nakli yapmak da mümkün olabilir. Kapak seçiminde kişinin yaşı ve beklenen yaşam süresi önem taşır. 

     Aort Anevrizmaları

     Aort damarı kalpten çıkar ve dört bölgeye ayrılarak vücuttaki birçok organa yan dal verir. Aort, vücudumuzun ana arteridir . Bu damarda oluşan genişlemeye de aort anevrizması denir. Aort anevrizmasında hayati risk oluşturacak iki unsur vardır. Birincisi damar genişledikçe duvarı inceldiği için patlama (rüptür) riski, ikincisi ise  damar içi yırtık (diseksiyon) görülmesidir. İki risk de ölüme neden olabilir. Aort anevrizmalarında cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavide balonlaşan damar çıkartıp yerine yapay damar takılır. 

     ASD-Atrial Septal Defekt

     Kalbimizde, her iki kulakçık arasındaki duvarda delik oluşması Atriyal septal defekt yani ASD olarak tanımlanır. Çoğunlukla çocukluk döneminde kapanan bu deliklerin kapanmaması halinde cerrahi yöntem gerekir. Tedaviyi,  akciğer atardamarının basıncı ve deliğin büyüklüğü belirler. Çocuklarda çabuk yorulma nefes darlığı yorgunluk ve  halsizlik ile kendini gösteren ASD’nin tanısı ekokardiyografi ile tesbit edilir. Kulakçıklar arasındaki bu delik çoğunlukla kasıktan girilerek şemsiye metodu ile kapatılır. De]]>